Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Przemyśl - miasto na siedmiu wzgórzach

Przemyśl - miasto na siedmiu wzgórzach

Przemyśl można zaliczyć do doborowego grona najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Jest położony we wschodniej części województwa podkarpackiego nad rzeką San. Miasto posiada tworzony przez stulecia specyficzny klimat, którym nie może się pochwalić wiele większych od niego i zdawałoby się ważniejszych miast. Jest siedzibą unikalnych muzeów oraz miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych. Tradycyjna gościnność mieszkańców Przemyśla sprawia, że miasto cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Bliskość Bieszczadów, Karpat Wschodnich i Lwowa stanowi dodatkowy atut miasta, które zasługuje na miano wyjątkowego.

Miasto i jego okolice mają bardzo dużo do zaoferowania wszystkim tym, którzy chcą wypoczywać aktywnie. Nie będą się tu z pewnością nudzić zarówno zwolennicy turystyki pieszej, rowerowej, wodnej i sportów zimowych, jak i miłośnicy historii i fortyfikacji. W Przemyślu zaczynają się liczne piesze szlaki turystyczne. Wytyczono to także wiele tras rowerowych. Turyści zainteresowani wypoczynkiem nad wodą w okresie letnim mogą się bezpiecznie kąpać w Sanie, a przez cały rok korzystać z krytej pływalni. Natomiast w zimie miasto ma do zaoferowania stok narciarski usytuowany prawie w centrum, na północno-zachodnim soku góry Zniesienie oraz sztuczne lodowisko.

Miasto posiada słynne forty Twierdzy Przemyśl, która na początku XX wieku, była jedną z największych twierdz nowożytnych Europy. Podczas I wojny światowej stała się areną krwawych walk. Jest dziedzictwem kultury nie tylko dla mieszkańców Przemyśla, lecz dla wszystkich narodów Europy. Dziś ruiny fortów stały się tym czym dla romantyków były stare zamki. Niewykorzystane, niejednokrotnie zagubione w głuszy leśnej, ciche, monumentalne i tajemnicze stają się źródłem wielu legend i opowieści. Zwiedzając ciemne kazamaty forteczne niejednokrotnie w wyobraźni możemy zobaczyć rozmyte sylwetki żołnierzy walczących tu na początku wieku. Długie korytarze odbijają echo naszych kroków, tak że wydaje się nam, iż ktoś nadchodzi z naprzeciwka. Zespół Twierdzy Przemyśl nadaje się do zwiedzania pieszo, na rowerze czy konno (w zimie na nartach śladowych).

Przemyśl - amfiteatralnie położony na wzgórzach, przecięty wstęgą rzeki San, jest terenem bardzo atrakcyjnym dla turysty-przyrodnika. Aleje drzew, kwitnące wiosną sady na obrzeżach miasta, skwery, zadrzewienia wokół fortów Twierdzy Przemyśl, parki, ukwiecone łąki nad rzeką, jak również sama rzeka San stwarzają doskonałe warunki do życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Na terenie Przemyśla położone są dwa rezerwaty przyrody: rezerwat „Winna Góra” i rezerwat „Jamy”, a także dwa parki: Park Zamkowy oraz Park w Lipowicy. Obiekty przyrodnicze położone w okolicy miasta to: rezerwat leśny „Przełom Hołubli”, Park w Krasiczynie, Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego i Arboretum w Bolestraszycach. W cegielni Buszkowice od 1963 istnieje największa w Polsce kolonia lęgowa żołny.

Fot. M.Sebastianka

JAKA PODODA?