Logo

Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku

Lokalizacja: pow. bieszczadzki, gm. Lutowiska
Typ: Florystyczny

Rezerwat powstał w roku 2001 na obszarze 4,94 ha. Znajduje się w gminie Lutowiska, w powiecie bieszczadzkim, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Od strony północnej ogranicza go droga, za którą wznosi się południowy stok pasma Otrytu, a od południa, wschodu i zachodu rzeka San, która w tym miejscu tworzy zakole.

Położony na łące – pomiędzy drogą z Dwerniczka do Dwernika a Sanem – rezerwat ten chroni jedno z największych w Bieszczadach stanowisk śnieżycy wiosennej oraz zbiorowiska łąkowe z bogatą florą gatunków chronionych i rzadkich. Dominuje łąka ostrożeniowa w fazie zarastania roślinnością ziołoroślową, głównie wiązówką.

W rezerwacie rośnie karpacki podgatunek śnieżycy wiosennej charakteryzujący się tym, że wiele okazów na łodyżce ma dwa kwiaty. Odwiedzanie tego miejsca najbardziej atrakcyjne jest podczas kwitnienia śnieżycy, a więc od połowy marca do połowy kwietnia. Wówczas cała łąka pokryta jest białym kobiercem. Pierwsze śnieżyce zakwitają już pod koniec lutego na skarpie po drugiej stronie drogi.

Roślinność występująca na terenie rezerwatu to: biedrzeniec większy, jaskier ostry, jaskier rozłogowy, jaskier różnolistny, przetacznik ożankowy, przytulia wiosenna, śmiałek darniowy, babka lancetowata, wiązówka błotna, kuklik zwisły, pierwiosnka wyniosła, chaber austriacki, dzięgiel leśny, ostrożeń łąkowy, przywrotnik, szczaw zwyczajny, firletka poszarpana, dąbrówka rozłogowa, pięciornik kurze ziele, ciemiężyca zielona, kozłek całolistny, turzyca zaostrzona, turzyca drżączkowata, cebulica dwulistna, żywiec gruczołowaty i sitowie leśne.

Z drapieżnych ptaków dostrzec tu można myszołowa i orła krzykliwego, sowy (puszczyka, puszczyka uralskiego i sowę uszatą) oraz m.in. dzięcioła dużego, kosa, drozda śpiewaka, czaplę siwą, bociana czarnego, trznadla, sójkę i kruka. Z ssaków występuje jeleń, sarna, dzik, kuna leśna, łasica, gronostaj i lis. Środowisko gadów reprezentują: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, padalec zwyczajny i jaszczurka zwinka. Z kolei płazy: żaba trawna i rzekotka drzewna. Łąka jest rajem dla owadów, dostrzec można liczne motyle, chrząszcze, ważki, prostoskrzydłe, błonkówki i muchówki.

Rezerwat jest łatwo dostępny i stwarza możliwość obserwacji śnieżycy wiosennej, gatunku często nazywanego „symbolem bieszczadzkiej wiosny”.

Fot. A.Krzykwa

loga2
Projekt Nowoczesne narzędzia wsparcia rozwoju turystyki dla małych destynacji turystycznych w Polsce (Pogórze Dynowskie) i na Słowacji (okres Svidnik) współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

 

Strona www.karpaty.turysyka.pl została rozbudowana w ramach zadania publicznego pn. "Rewitalizacja Drogi msit logo 182x182św. Jakuba na Podkarpaciu - VIA REGIA" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.