Logo

Bór

Lokalizacja: pow. rzeszowski, gm. Trzebownisko, Głogów Młp.
Typ: leśny

Na trasie pomiędzy Rzeszowem a Głogowem Małopolskim, w Nadleśnictwie Głogów Młp., znajduje się rezerwat „Bór”. Położony jest w Kotlinie Sandomierskiej, na Płaskowyżu Kolbuszowskim. Powstał w roku 1996, jego powierzchnia zajmuje 368,67 ha, natomiast obszar przylegającej do rezerwatu otuliny wynosi 392,48 ha.

Rezerwat obejmuje ekosystemy leśne charakterystyczne dla dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jest cennym obiektem przyrodniczym z dużymi obszarami starodrzewia w wieku od 90 do 120 lat.

Obszar rezerwatu jest terenem równinnym. Najwyżej położony punkt znajduje się w jego północnej części i mierzy 235 m n.p.m., zaś najniższy ma wysokość 205 m n.p.m. i leży w części południowo-wschodniej.

Oprócz naturalnych ostoi boru wilgotnego, w rezerwacie występują rzadko spotykane w tej części Polski górskie gatunki roślin m.in. rosiczka okrągłolistna, zimowit jesienny, centuria pospolita, czosnek siatkowy, kozłek bzowy, przetacznik górski, tojeść gajowa i żywiec gruczołowaty. Występowanie tych okazów pozwala zaliczyć teren rezerwatu do podgórskiej formy buczyny karpackiej.

Z gatunków chronionych w głogowskich lasach w poszyciu i runie występuje wiele osobliwości florystycznych: wawrzynek wilczełyko, widłak jałowcowaty, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, storczyki (podkolan biały i gnieźnik leśny) oraz liczne gatunki rzadkich porostów. Wiosną, jak w wielu innych miejscach Puszczy Sandomierskiej, łanami zakwitają zawilec gajowy i kokorycz, nieco później pojawia się konwalia majowa. Na wielu drzewach możemy podziwiać okazy bluszczu pospolitego.

Zakątki leśne zamieszkują sarny, dziki, borsuki, lisy, a nawet jelenie. Liczne są tu także małe drapieżniki – łasice, kuny i gronostaje. Ponadto można spotkać sowę uszatą, bociana czarnego, myszołowa, krogulca czy lelka. Wiele ze zwierząt występujących na terenie rezerwatu jest wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi gatunków wymierających bądź zagrożonych.

Osoby odwiedzające rezerwat mają do wyboru dwie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne: krótszą (oznakowaną kolorem pomarańczowym) i dłuższą (oznakowaną na czerwono), na których usytuowano aż 14 przystanków w miejscach o szczególnych walorach przyrodniczych lub kulturowych.

Fot. M.Jedynak

loga2
Projekt Nowoczesne narzędzia wsparcia rozwoju turystyki dla małych destynacji turystycznych w Polsce (Pogórze Dynowskie) i na Słowacji (okres Svidnik) współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

 

Strona www.karpaty.turysyka.pl została rozbudowana w ramach zadania publicznego pn. "Rewitalizacja Drogi msit logo 182x182św. Jakuba na Podkarpaciu - VIA REGIA" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.