SANOK

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

           Sanok jest miastem położonym w dolinach Sanu, Osławy i Wisłoka u podnóża Gór Słonnych. Cały powiat sanocki jest usytuowany na terenach odznaczających się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. Na ziemi sanockiej można również znaleźć liczne ślady prehistorycznego współistnienia różnych narodowości, kultur i religii. Tymi śladami podążają "Szlak Ikon" i "Szlak Architektury Drewnianej", na których zobaczyć można drewniane zabytki budownictwa mieszkalnego i sakralnego.

            Innym miejscem turystycznym, które odzwierciedla kulturę dawnych mieszkańców ziemi sanockiej jest skansen Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego. Jest to jeden z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie, co zawdzięcza swojemu malowniczemu położeniu, jednocześnie jest największym skansenem w Polsce, pod względem ilości obiektów. To przepiękne i historyczne miejsce obrazuje kulturę poszczególnych grup etnicznych, m.in. Bojków i Łęków.

            Miasto Sanok wyróżnia się również okazałym rynkiem z zabytkowymi, średniowiecznymi kamienicami, ratuszem, kościołem i klasztorem oo. Franciszkanów z XVII wieku oraz kościołem parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego z XIX wieku.

DSC 0030aDSC 0035aDSC 0045zDSC 0048z

            Niedaleko rynku znajduje się słynne sanockie Muzeum Historyczne, gdzie podziwiać jedną z najbogatszych kolekcji ikon w Polsce, a nawet Europie. W Muzeum mieści się również największa galeria słynnego malarza Zdzisława Beksińskiego, który pochodził z Sanoka.

Fot. E. Trojnar

Tagged under: Gdzie jechać? Zabytki

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C