Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bardzo efektowne ruiny zamku w Odrzykoniu leżą na skalistym wzgórzu nieopodal Krosna na wysokości 452 m. Dookoła rozciąga się malowniczy pagórkowaty krajobraz Pogórza Dynowskiego, niedaleko stąd też do rezerwatu przyrodniczego "Prządki" z zadziwiającymi formami skalnymi. Kilka skałek można zobaczyć przy samym zamku. Jedna z nich, ta przy wejściu, nazwana została "Strażnicą".

Mimo że na przestrzeni dziejów zamek ulegał wielu przebudowom i rozbudowom to jednak zachował do dzisiaj kilka pierwotnych, gotyckich elementów. Przez długi okres czasu podzielony był na dwie części będące w posiadaniu różnych właścicieli. Jedną stanowił zamek górny z przedzamczem zachodnim, drugą zamek średni z przedzamczem wschodnim. Okres świetności Kamieńca przypada na wiek XVI i XVII kiedy to przebywali tu m.in. król węgierski Jan Zapoyla i przywódca ideowy arian Faust Socyn.

Romantyczne ruiny od dawna przyciągały malarz, pisarzy, wędrowców i zwykłych rabusiów szukających w ruinach ukrytych skarbów. Na tle jego dziejów osnute są liczne legendy, utwory literackie i poetyckie. Podział zamku pomiędzy zwaśnione rodziny Firlejów i Skotnickich posłużył Aleksandrowi Fredrze jako wątek do napisania słynnej „Zemsty”. Informacje o sporze zaczerpnięte zostały z dokumentów , będących w posiadaniu jego zony Zofii z Jabłonowskich. Na kanwie autentycznych wydarzeń powstała powieść Seweryna Goszczyńskiego „Król zamczyska”.

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności