Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Turystyka wodna i sporty wodne

Turystyka wodna i sporty wodne

Źródła największych podkarpackich rzek znajdują się na zalesionych zboczach Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Wypływająca spod ziemi krystalicznie czysta woda tworzy początkowo małe strumyki, które z czasem zamieniają się w coraz większe potoki. Tak powstałe rzeki przepływają dalej przez tereny o nieskażonej przyrodzie i niedużym zaludnieniu, przez co długo pozostają bardzo czyste. Dodatkowo wąskie, górskie doliny sprzyjają budowie zbiorników zaporowych, których wielozadaniowe przeznaczenie uwzględnia również rekreację i wypoczynek. Swoje umiejętności sprawdzić mogą tutaj zarówno żeglarze, kajakarze jak i wioślarze, amatorzy windsurfingu oraz płetwonurkowie. Poza akwenami powstałymi w sposób sztuczny, na Podkarpaciu nie ma dużych, naturalnych jezior.

kz_20120701_029_3600.jpg

Szczególną popularnością cieszy się wśród turystów powstały w latach 60-tych na rzece San największy sztuczny zbiornik w Polsce – zalew Soliński zwany „bieszczadzkim morzem". Można go podziwiać od wewnątrz zwiedzając wnętrze zapory, od zewnątrz spacerując po okolicznych wzgórzach otaczających zalew i od środka - z pokładu spacerowego statku czy żaglówki. Warto pamiętać o obowiązującej tu strefie ciszy oznaczającej zakaz używania sprzętu motorowodnego. W lecie odbywa się tu wiele żeglarskich imprez. Nieco mniejsze Jezioro Myczkowieckie jest dużo spokojniejsze, a ze względu na nieduże rozmiary nie tak oblegane przez wodniaków jak znacznie większa Solina. Mimo to nad zbiornikiem powstały liczne ośrodki wypoczynkowe oferujące wypożyczenie sprzętu wodnego. Jest to prawdziwy wędkarski raj. We wschodniej części Beskidu Niskiego niedaleko Rymanowa Zdroju powstał zalew na Wisłoku z zaporą w miejscowości Sieniawa. Niestety ze względu na trudny dostęp do lustra wody praktycznie nie jest wykorzystywany rekreacyjnie. Jezioro dostępne jest za to dla wędkarzy. Przez to, że nie ma tutaj turystów, cisza i spokój sprzyjają udanym połowom.

Pośród wzgórz Beskidu Gorlickiego (Zachodnia część Beskidu Niskiego) położone jest sztuczne Jezioro Klimkowskie. Jest to pięknie położone sztuczne jeziorko o powierzchni ok. 300 ha. Charakterystyczną cechą Klimkówki jest to, że panują tam bardzo dobre warunki do uprawiania windsurfingu. Bliskość gór, usytuowanie i znaczna wysokość powodują, że wieją tu silniejsze wiatry niż na innych jeziorach regionu. Jezioro jest również cenionym akwenem wędkarskim. Wystepują tu szczupaki, sandacze i ryby spokojnego żeru.

kz_20121002_037_3600.jpg

W 1973 roku oddano do użytku rzeszowski zalew. Początkowo miał on powierzchnię 68 hektarów. Sztuczne jezioro w większości położone w mieście szybko stało się atrakcją dla jego mieszkańców. Powstała przystań żeglarska i kąpieliska. Niestety zalew dość szybko uległ spłyceniu i dzisiaj ma trzy razy mniejszą pojemność niż po powstaniu. Znacznie zmniejszyła się też jego powierzchnia. Wszystko z powodu Wisłoka, który spływając z gór niesie ze swoimi wodami ogromne ilości mułu.

Kajaki_Wisłok_kwiecień_2012_8.jpg

Turystyka wodna to także karpackie rzeki i walory z nimi związane – jak wędkarstwo, czy też spływy kajakowe. Zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej atrakcyjny szlak wodny tworzy San, który jest dostępny dla wodniaków praktycznie na całej długości. W typowo górskiej części rzeki możliwość spływu uzależniona jest od stanu wody, natomiast poniżej Sanoka kajakową przygodę możemy zaplanować w dowolnym terminie. Coraz popularniejszą rzeką wykorzystywaną rekreacyjnie staje się Wisłok. Spływy kajakowe organizowane są na odcinku Krosno – Rzeszów, podczas których można podziwiać malownicze pogórzańskie krajobrazy. Nieodkryty jeszcze potencjał posiada Wisłoka, szczególnie po minięciu Jasła, gdzie łączy się z Ropą i Jasiołką. Zmienia się wtedy w dużą, spokojną rzekę, idealną dla początkujących kajakarzy.

Przełom_Sanu_Witryłów.jpg

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności