Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Sporty zimowe

Sporty zimowe

Pionierskie pod względem infrastruktury dla narciarstwa zjazdowego w województwie podkarpackim były Ustrzyki Dolne. Trasy na Gromadzyniu i Kamiennej Laworcie nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem narciarzy, należą też do najdłuższych w regionie. Jako, że przez Karlików przebiega pieszo-rowerowy szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka, to szusując na nartach można, przy odrobinie wyobraźni, dostrzec znikający w śnieżnej zadymce szynel Haszkowego wojaka.

1204.jpg

Z Karlikowa tylko krok do Puław, gdzie prężnie działa ośrodek KiczeraSki. Oprócz czterech tras dla narciarstwa zjazdowego, zaprasza on także na trasę skitourową i do snowparku. Podkarpackie było i jest znane także z narciarstwa biegowego. Ta forma aktywności, doskonale sprawdza się w podkarpackim krajobrazie, który można przemierzać „na dziko” lub po przygotowanych trasach. Taką posiada np. Ustianowa koło Ustrzyk Dolnych. Każdego roku organizowany jest na niej Bieszczadzki Bieg Lotników. Urokliwe trasy dla biegających „na deskach” są także w głębokich Bieszczadach, w okolicach Wetliny. Szczególnie atrakcyjna prowadzi torowiskiem nieczynnej zimą Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w okolicach Cisnej. Kurując się zimą w zdrojach Iwonicza i Rymanowa, również warto wziąć ze sobą narty biegowe, bo w lasach na okolicznych wzgórzach można podreperować zdrowie truchtaniem lub bieganiem na „deskach”.

IMG_1482.JPG

Piesze szlaki turystyczne kuszą, by wejść na nie także zimą. Przejście niemal połowy tego pasma, od Polany po Dwernik, to wyczyn z gatunku ekstremalnych, toteż warto wybrać trasę nieco łatwiejszą - z Dwernika do schroniska „Chata Socjologa”. Zarówno z niego, jak i z pobliskiego szczytu Trohaniec rozciąga się wspaniała panorama połonin i wysokich Bieszczadów. Do standardowych wypraw zimowych należy oczywiście wejście na Połoninę. Zimową porą można się też wykazać ponadprzeciętną wytrzymałością i sprawnością w różnego rodzaju biegach i zawodach. Najbardziej znany jest Memoriał im. Andrzeja Kusia o Puchar Połonin, organizowany przez Rzeszowski Klub Wysokogórski. Memoriał jest częścią Pucharu Polski amatorów w narciarstwie wysokogórskim, choć ci, którzy brali w nim udział, do najłatwiejszych z pewnością go nie zaliczą.

I.Muzyka_200.JPG

Oddechy psów, szmer sań, roziskrzone doliny – takie obrazy i dźwięki towarzyszą maszerom podczas wyścigów. Poszukiwaczy wrażeń to jednak nie odstraszy. Tym bardziej, że przygodę można zacząć od wędrówki z jednym psem po okolicach Zagórza, z którego w dwie i pół godziny zdobywa się wzgórze Gruszka. Ciekawym celem spaceru są już ruiny klasztoru karmelitów. Dlatego dobrze jest wędrować wzgórzami od Zagórza do Kalnicy w pobliżu nurtów Osławy, Kalniczki i Tarnawki, skąd już tylko krok do miejsc wyjątkowych: Turzańska, Baligrodu czy w lasy Chryszczatej. Liczne banie cerkwi św. Michała Archanioła w łemkowskim Turzańsku zauroczą każdego.

IMG_7719.JPG

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności