GOŚCINIEC PIĘCIU STAWÓW
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne, gm. Ustrzyki Dolne, pow. bieszczadzki
Wskazówki dojazdu: Dojazd autobusem i samochodem od strony Ustrzyk Dolnych w kierunku Ustrzyk Górnych. Po przejechaniu ok. 3 km po prawej stronie należy odszukać tablicę informacyjną „Gościniec Pięciu Stawów” po prawej stronie drogi, gdzie się ona zaczyna. Ścieżka znajduje się ona na terenie prywatnym.
Długość trasy/czas przejścia: 1 km /1,5-3 godz.
Infrastruktura turystyczna: Ścieżka przyrodnicza jest usytuowana przy obiekcie noclegowym, gdzie dostępna jest wiata grillowa, miejsce na ognisko, sala konferencyjna i parking dla samochodów. Ścieżka opatrzona jest w 27 przystanków tematycznych z dużymi czytelnymi tablicami, brak oznakowania, ale kolejne przystanki są bardzo dobrze widoczne; przejście i powrót są tą samą trasą.
Główne atrakcje: Prezentacja wszystkich aspektów bieszczadzkiej przyrody oraz liczne pomoce edukacyjne, które w formie gier i zabaw ułatwiają naukę.
Opis trasy: Ścieżka przyrodnicza rozpoczyna się na prywatnej posesji i w większości jest wytyczona na rozległej łące, która przylega do kompleksu leśnego Gromadzyń. Pierwszym przystankiem jest „ptasi budzik”, dzięki któremu dowiadujemy się o jakich porannych godzinach w okresie lęgowym rozpoczynają śpiew poszczególne gatunki występujących na tym terenie ptaków. Następne przystanki poświęcone są o życiu w mrowisku oraz ważnemu problemowi współczesnej cywilizacji jakim jest zaśmiecanie środowiska oraz sposobowi w jaki sposób można go rozwiązać bez dużej szkody dla natury. Nieco dalej znajduje się duża sala edukacyjna na świeżym powietrzu, na której można się zapoznać z różnymi gatunkami występujących w Bieszczadach drzew i krzewów, a dokładnie jak je odróżniać po korze, drewnie, czy też szyszkach. Na trasie nie zabrakło także środowisk wodnych w postaci sporych stawów. Żyją w nich karpie i pstrągi, ale nie tylko - są to także miejsca rozrodu dla różnych gatunków płazów, owadów oraz jak się okazuje czasem zaglądają tu także wydry. Obok widać ślady żerowania bobrów. Wędrując dalej poznajemy także świat bieszczadzkich bezkręgowców, w tym licznej grupy owadów, wśród której wyróżniają się kolorowe motyle dzienne. W dalszej części nie zabrakło również miejsca na informacje o różnych gatunkach gnieżdżących się w regionie ptaków śpiewających oraz drapieżnych. Umieszczone na trasie tablice przybliżają też świat bieszczadzkich dużych ssaków. Przy końcu trasy znajduje się niewielka wiata, z której można oglądać okolicę oraz przykłady uli jakie były dawniej wykorzystywane przez bartników. Poruszone jest też ciekawe zagadnienie jakim jest „drzewoterapia”. Powrót odbywa się tą samą trasą. Na podsumowanie warto odwiedzić plac edukacyjny, gdzie pełno jest różnych gadżetów i pomocy dydaktycznych, dzięki czemu nauka przyrody nie będzie nudna. Poprzez układanie puzzli można się uczyć rozpoznawania drzew, ptaków, czy też grzybów. Z kolei podczas zabawy w przyrodnicze koło fortuny można zweryfikować zdobytą na wycieczce wiedzę. Warto także skorzystać z „dendrometru” oraz na leśnej skoczni zweryfikować swoje umiejętności fizyczne w skoku w dal.
Ciekawostki: Podczas spaceru jest też okazja aby wejść na prawdziwą ambonę, tyle że nie używaną tutaj do polowań, a do obserwacji zwierząt. W godzinach wczesno porannych i wieczorem można stąd obserwować pasące się tu często sarny i jelenie. Zaś w ciągu dnia wyszukiwać krążących na niebie myszołowów i orlików.
Informacje: Ścieżka dostępna całorocznie, z uwagi na aspekty przyrodnicze najlepiej ją odwiedzać od wiosny do jesieni. Teren łagodny, lekkie podejście, trasa łatwo dostępna dla każdego. Ścieżka przyrodnicza znajduje się na terenie prywatny, jej zwiedzanie należy uzgodnić z właścicielami – szczegóły do kontaktu znajdują się na stronie www.ustrzyki-gosciniec.pl
Fot. M.Jedynak