Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W powiecie brzozowskim, leży nad Wisłokiem stara królewska wieś Haczów. Duża, nowoczesna, szczyci się posiadaniem największego i najstarszego kościoła drewnianego w Polsce, a niektórzy twierdzą że i na świecie. Osada powstała w połowie XIV wieku, kościół około 100 lat później i bez przerwy, przez blisko 500 lat, pełnił funkcje świątyni parafialnej.

Pośrodku wsi uwagę zwraca rozłożysta bryła świątyni nakryta wysokim dachem z jeszcze wyższą wieżą. Kościół zbudowany jest z jodłowych bali, ma długość 40 m i szerokość 12 m, składa się z prawie kwadratowej nawy i wydłużonego prezbiterium z zakrystią od północy. Od zachodu wznosi się wieża-dzwonnica konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą. Dach świątyni posiada potężną konstrukcję storczykową, która sama w sobie jest unikatem.

Kościół jest oryginalną budowlą średniowieczną o wyraźnych cechach gotyckich. Kościół użytkowany był do 1948 roku. Po wybudowaniu obok murowanego kościoła, przestał pełnić funkcje kultowe, a wyposażenie został bez potrzeby zdemontowane. Gotycką figurę madonny Haczowskiej, pochodzącą z ok. 1400 roku przeniesiono do nowej świątyni. Figurę tę, uważaną za cudowną, koronował w 1997 roku papież Jan Paweł II.

Kościół otacza drewniane ogrodzenie nakryte gontowym daszkiem, zrekonstruowane w latach 1982 – 1983. W linii ogrodzenia stoi drewniany domek szpitala, XIX wieczny, także starannie odrestaurowany. Haczowski kościół należy niewątpliwie do najbardziej unikalnych zabytków w kraju. Jest to wyjątkowy pomnik polskiej sztuki i kultury.

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności