Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Baszta w Węgierce

Baszta w Węgierce

Na północnym skraju wsi Węgierka, nieopodal drogi z Jarosławia do Pruchnika, uwagę zwraca ruina potężnej baszty będącej pozostałością zamku. Po jej rozmiarach można sądzić, że była to, lub miała być, nie byle jaka forteca.

W założeniach miała to być renesansowa warownia w typie fortecy bastejowej, zapewnie podobna do wznoszonych w tym samym czasie zamków w Krasiczynie i Fredropolu. Nie wiadomo jednak czy planowana budowla została w całości zrealizowana. Przypuszczalnie tak się nie stało. Zamek spłonął pod koniec XVIII wieku i nie został już odbudowany. Reszty zniszczenia dokonał czas i ludzie.

Z okazałej zapewnie warowni zachowała się cylindryczna baszta i niepozorny w stosunku do niej budynek mieszkalny. Baszta ma cztery kondygnacje i ceglano –kamienne mury. Liczne otwory strzelnicze wskazują, że na wszystkich kondygnacjach posiadała stanowiska dla armat i broni lżejszego kalibru.

Można sądzić, że zamek zbudowany był na rzucie czworoboku z dziedzińcem pośrodku i czterema basztami na narożach, od strony południowej i zachodniej posiadał skrzydła mieszkalne, zaś od wschodu i północy znajdowały się mury kurtynowe. Warownie posadowioną na równinnej terasie doliny Mleczki otaczały głębokie fosy, których pozostałością są wyraźne zagłębienia terenowe i staw. Pod zamkiem miały znajdować się głębokie lochy i piwnice.

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności