Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Husówka

Husówka

Lokalizacja: pow. przeworski, gm. Kańczuga
Typ: Florystyczny

Utworzony został w roku 1995, na powierzchni 71,96 ha na terenie wsi Sietesz. Rezerwat położony jest na wysokości 260- 380 m n.p.m. Teren rezerwatu to nie tylko las, ale również urozmaicające krajobraz potoki i jary. Pięć potoków to lewobrzeżne dopływy rzeki Husówka, płynącej około 200 metrów od granic rezerwatu. To właśnie tej rzece rezerwat zawdzięcza swoją nazwę.
Obszar chroniony obejmuje cenny starodrzew modrzewia europejskiego. Ale najcenniejszym i wyróżniającym elementem tego rezerwatu są naturalne skupiska kłokoczki, która właśnie w tej części Pogórza Dynowskiego znalazła optymalne warunki do rozwoju. Duża liczebność tego gatunku i jego odnawialność to podstawowe przyczyny utworzenia rezerwatu. Krzew ten, o przeciętnej wysokości 2- 3 m, występuje w lasach liściastych, głównie buczynach i grądach. Spotkać go można na południu kraju, zwartym zasięgiem występuje także na Pogórzu Strzyżowskim i Dynowskim.

Dostrzeżenie kłokoczki w pełni okresu wegetacyjnego, pośród gęstwiny leśnego poszycia, jest trudne, gdyż krzew ten wyglądem jest zbliżony do pospolitych u nas bzów. Najłatwiej rozpoznać ją jesienią, po charakterystycznych owocach, którymi są duże i skórzaste torebki zawierające po kilka nasion. Od szelestu nasion wewnątrz torebki, swoistego klekotu, powstała nazwa krzewu. Kłokoczka jest gatunkiem prawnie chronionym w naszym kraju.

W rezerwacie zanotowano 189 gatunków- 20 drzew, 19 krzewów (m.in. kalina koralowa) i krzewinek oraz 150 roślin zielnych, z których 22 to rośliny górskie, m.in. sałatnica leśna, czosnek niedźwiedzi i żywokost sercowaty. Niektóre z występujących tu gatunków wpisane są na Listę Roślin Zagrożonych w Polsce, m.in. buławik mieczolistny i wielokwiatowy oraz storczyk męski. Ozdobą rezerwatu jest również 150- letni drzewostan modrzewia europejskiego. Licznie występują tu także dęby, graby i buki. Krajobraz rezerwatu jest bardzo urozmaicony, szczególnego piękna dodają mi potoki płynące w głębokich jarach.

Fot. M.Jedynak

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności