Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Słotwina

Słotwina

Lokalizacja: pow. dębicki, gm. Pilzno
Typ: Florystyczny

Utworzony został w roku 1987, na obszarze 3,30 ha w dolinie Machowskiego Potoku, na pograniczu Machowej i Podlesia Machowskiego. Znajduje się w obrębie Jastrzębsko-Zdziarskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Przedmiotem ochrony w rezerwacie są stanowiska rzadkiego gatunku paproci, elementu górskiej flory – pióropusznika strusiego, które zostały tu odkryte w roku 1984. Pióropusznik występuje na terenach przyległych do meandrującej w lesie łęgowym rzeczki. W lecie można mieć wrażenie, jakby przedzierała się ona przez gęstą dżunglę, pełną poprzewracanych pni.

Największą powierzchnię terenu zajmuje łęg olszowy, ciągnący się po obu stronach Machowskiego Potoku, z dominującą olszą czarną oraz domieszką świerku, sosny i dębu szypułkowego, a także pojedynczymi egzemplarzami wierzby kruchej. W starorzeczu, w którym przez większą część roku stoi woda, występuje z kolei ols, z charakterystyczną porzeczką czarną. Trzecim wyróżnikiem jest kontynentalny bór mieszany z sosną i dębem szypułkowym. Oprócz pióropusznika strusiego z roślin podlegających ochronie gatunkowej odnaleziono: mieczyka dachówkowatego, bluszcza pospolitego, kopytnika pospolitego, porzeczkę czarną, kruszynę pospolitą, kalinę koralową, ciemiężycę zieloną i wawrzynka wilczełyko.

Licznie występuje na obszarze rezerwatu sarna, w mniejszym stopniu dzik. Na szczególną uwagę zwraca duża obecność ptaków zakładających gniazda w dziuplach (dziuplaki),znajdujących na tym terenie sprzyjające warunki bytowania. Są to dzięcioły, szpaki, niektóre sowy, dudki, jerzyki, sikory, mazurki, kowaliki, a także siniaki, kraski, muchołówki, pełzaczowate i gągoły.

W wodach leśnego odcinka Machowskiego Potoku znaleźć można raka rzecznego, co świadczy korzystnie o czystości tego akwenu.

Fot. M.Jedynak

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności