Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku

Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku

Lokalizacja: pow. bieszczadzki, gm. Lutowiska
Typ: Florystyczny

Rezerwat powstał w roku 2001 na obszarze 4,94 ha. Znajduje się w gminie Lutowiska, w powiecie bieszczadzkim, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Od strony północnej ogranicza go droga, za którą wznosi się południowy stok pasma Otrytu, a od południa, wschodu i zachodu rzeka San, która w tym miejscu tworzy zakole.

Położony na łące – pomiędzy drogą z Dwerniczka do Dwernika a Sanem – rezerwat ten chroni jedno z największych w Bieszczadach stanowisk śnieżycy wiosennej oraz zbiorowiska łąkowe z bogatą florą gatunków chronionych i rzadkich. Dominuje łąka ostrożeniowa w fazie zarastania roślinnością ziołoroślową, głównie wiązówką.

W rezerwacie rośnie karpacki podgatunek śnieżycy wiosennej charakteryzujący się tym, że wiele okazów na łodyżce ma dwa kwiaty. Odwiedzanie tego miejsca najbardziej atrakcyjne jest podczas kwitnienia śnieżycy, a więc od połowy marca do połowy kwietnia. Wówczas cała łąka pokryta jest białym kobiercem. Pierwsze śnieżyce zakwitają już pod koniec lutego na skarpie po drugiej stronie drogi.

Roślinność występująca na terenie rezerwatu to: biedrzeniec większy, jaskier ostry, jaskier rozłogowy, jaskier różnolistny, przetacznik ożankowy, przytulia wiosenna, śmiałek darniowy, babka lancetowata, wiązówka błotna, kuklik zwisły, pierwiosnka wyniosła, chaber austriacki, dzięgiel leśny, ostrożeń łąkowy, przywrotnik, szczaw zwyczajny, firletka poszarpana, dąbrówka rozłogowa, pięciornik kurze ziele, ciemiężyca zielona, kozłek całolistny, turzyca zaostrzona, turzyca drżączkowata, cebulica dwulistna, żywiec gruczołowaty i sitowie leśne.

Z drapieżnych ptaków dostrzec tu można myszołowa i orła krzykliwego, sowy (puszczyka, puszczyka uralskiego i sowę uszatą) oraz m.in. dzięcioła dużego, kosa, drozda śpiewaka, czaplę siwą, bociana czarnego, trznadla, sójkę i kruka. Z ssaków występuje jeleń, sarna, dzik, kuna leśna, łasica, gronostaj i lis. Środowisko gadów reprezentują: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, padalec zwyczajny i jaszczurka zwinka. Z kolei płazy: żaba trawna i rzekotka drzewna. Łąka jest rajem dla owadów, dostrzec można liczne motyle, chrząszcze, ważki, prostoskrzydłe, błonkówki i muchówki.

Rezerwat jest łatwo dostępny i stwarza możliwość obserwacji śnieżycy wiosennej, gatunku często nazywanego „symbolem bieszczadzkiej wiosny”.

Fot. A.Krzykwa

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności