Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
JASŁO - STOLICA POLSKIEGO WINIARSTWA

JASŁO - STOLICA POLSKIEGO WINIARSTWA

Jasło jest malowniczym miastem położonym u podnóża Karpat, otoczonym przez trzy rzeki: Jasiołka, Wisłoka i Ropa. Historia miasta sięga do XII wieku - pierwsze zapiski osady Jasiel pochodzą z 1185 r. Miasto ma szeroką tradycję historyczną. Świadczą o tym między innymi kamienice na jasielskim rynku. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XVIII/XIX w.

W jednej z kamieniczek mieściła się apteka, prowadzona przez Ignacego Łukasiewicza - twórcę przemysłu naftowego. Aby wgłębić się w historię powstania przemysłu naftowego można podążyć Transgranicznym Szlakiem Naftowym. Szlak przebiega m. in. przez centrum miasta obok owej kamienicy, a także przez Muzeum Regionalne, w którym można poznać kulturę regionu Pogórza czy kulturę Łęków oraz zobaczyć zbiory rzemiosła artystycznego i sztuki sakralnej, które świadczą o wielokulturowej historii Jasła i regionu.

            Przez region jasielski przechodzi również Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Prowadzi on przez dwa cmentarze z okresu I Wojny Światowej: cmentarz w Ulaszowicach, oraz cmentarz na podzamczu. W Jaśle znajduje się również zabytkowy cmentarz żydowski z XIX wieku, zdewastowany przez Niemców podczas okupacji hitlerowskiej.

            I i II Wojna Światowa pozostawiły Jasło w ruinach i zgliszczach, udało się jednak uratować m.in. gotycki kościół farny, powstały w połowie XV wieku. W gorszym stanie były dwie inne zabytkowe świątynie: Kościół pw. św. Stanisława BM, klasztor Sióstr Wizytek oraz sanktuarium św. Antoniego i Klasztor OO. Franciszkanów. Po wojnie zostały one odbudowane i nadal zachwycają swoją okazałością.

            Słynnym w Jaśle zabytkiem, wartym uwagi jest Pałac Sroczyńskich wybudowany w połowie XIX wieku. Pałac przybrał wówczas wygląd w stylu gotyku angielskiego, natomiast obecny wygląd zawdzięcza jego ostatniemu właścicielowi – Tomaszowi Sroczyńskiemu, który pałac nabył w 1888 roku. Budynek przetrwał I Wojnę Światową, choć nie bez uszczerbku, natomiast podczas II Wojny Światowej mieściła się tam niemiecka żandarmeria polowa, co ocaliło go od zniszczenia. W 1967 roku Pałac został wyremontowany i przeznaczony dla Państwowej Szkoły Medycznej Pielęgniarstwa. Ówcześnie jest on siedzibą Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle.

            Dużą atrakcją regionu Jasielskiego jest jego położenie na obszarach Beskidu Niskiego oraz Magurskiego Parku Narodowego. Oprócz podziwiania pięknych widoków można aktywnie spędzić czas, korzystając na przykład ze szlaku rowerowego „Na szlaku kultur” JASŁO (PL) – BARDEJOV (SK). Szlak ten rozpoczyna się w Jaśle i biegnie przez piękne beskidzkie tereny Polski i Słowacji. Więcej na temat szlaków rowerowych można przeczytać tutaj.

Kolejnym szlakiem jest konny szlak przechodzący po terenach zachodniej części Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego, obejmujący dwie stadniny na terenie Jasła: Ośrodek Jazdy Konnej „HUZAR” oraz Stadnina Jasielskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego.

            Najbardziej słynnym szlakiem w Jaśle jest jednak Jasielski Szlak Winny. Podążając tym szlakiem, turysta może brać udział w degustacji jasielskiego wina, korzystać z lokalnej bazy agroturystycznej oraz noclegowej na terenie miasta Jasła. Poza tym, jasielscy winiarze są członkami Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, brali także udział w projekcie „Karpacki Szlak Wina”, dzięki czemu wspólnie z winiarzami z terenów karpackich rozwijają enoturystykę, czyli turystykę winiarską. Śmiało można powiedzieć, że Jasło stało się nową stolicą polskiego winiarstwa, to tam co roku, w ostatni weekend sierpnia odbywają się Międzynarodowe Dni Wina, które przyciągają nie tylko winiarzy z Polski i zagranicy, ale także miłośników wina i wiele osób, które chcą dowiedzieć się o tej pięknej sztuce jaką jest winiarstwo.

CIEKAWOSTKI:

  • W pałacu Sroczyńskich goszczona była Jadwiga Piłsudska, córka Marszałka Józefa Piłsudskiego, która lądowała szybowcem w okolicach Gorajowic, dzisiejszej dzielnicy Jasła.

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności