Leżąca nad Wisłokiem stolica Podkarpacia z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Jest największym miastem w południowo-wschodniej Polsce. Liczba mieszkańców miasta wynosi ponad 188 tys. To siedziba władz samorządowych i wojewódzkich, instytucji rządowych oraz sądowniczych. Stanowi centrum ekonomiczne, akademickie, kulturalne i rekreacyjne południowo-wschodniej Polski. Pełni funkcję ważnego ośrodka przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego, handlowego, budowlanego i usługowego. Jest dynamicznie rozwijającym się miastem młodych i przedsiębiorczych ludzi.
Stara część miasta stanowi obecnie tylko niewielki fragment współczesnego Rzeszowa: obejmuje Rynek oraz kilkanaście ulic w najbliższym jego otoczeniu. Rynek o kształcie czworoboku o wymiarach około 100 x 50 m znajduje się w centrum miasta. W zachodniej części rynku stoi okazały ratusz miejski. Dwukondygnacyjny budynek, dzięki wieżyczkom i wielokształtnym oknom ma bajkowy wygląd, przypominający kształtem zamek. Jest to efekt XIX-wiecznej przebudowy. Na rynku w Rzeszowie ważne jest nie tylko to, co na powierzchni, ale i to, co głęboko pod ziemią. Podziemna Trasa Turystyczna, o długości 214 m składa się z 34 piwnic, położonych na różnych poziomach. Najniższa z nich znajduje się na głębokości 9,58 m.
Prawdziwym bogactwem Rzeszowa są ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Rzeszów to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Według ostatnich badań Eurostatu jest liderem w Europie pod względem liczby studentów. Na 1000 mieszkańców przypada aż 353 studentów.
W mieście działa 9 teatrów publicznych i prywatnych. Prężnie działa miejski teatr Maska organizujący m.in. Festiwal teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” czy imprezę „Źródła Pamięci: Kantor – Grotowski – Szajna” - przywołującą pamięć najważniejszych teoretyków teatru związanych z naszym miastem. W Teatrze im. W. Siemaszkowej otwarto w 1997 roku autorską galerię prac światowej sławy artysty teatru i plastyka – profesora Józefa Szajny. Z Rzeszowem związanych jest wiele postaci polskiej kultury, m.in. Wanda Siemaszkowa – aktorka i założycielka pierwszej sceny teatralnej w Rzeszowie, Wojciech Kilar – wybitny współczesny kompozytor, Adam Harasiewicz - znakomity pianista, Tadeusz Nalepa – ojciec polskiego bluesa, Jerzy Grotowski – światowej sławy reżyser i teoretyk teatru. W oparciu o prywatne kolekcje powstały dwa muzea posiadające unikatowe zbiory: Muzeum Dobranocek oraz Muzeum Techniki i Militariów. W mieście prężnie działa Rzeszowski Inkubator Kultury – platforma społecznego dialogu o kulturze.
Miło spędzić czas można w licznych restauracjach, pubach i dyskotekach. Romantyczne kawiarenki na rzeszowskim Rynku kuszą zwłaszcza w letnie weekendy, gdy na plenerowej scenie odbywają się koncerty. Znakomitym miejscem wypoczynku są parki i rozległe miejskie tereny zielone z pięknymi rzeźbami, fontannami i placami zabaw. Przez większą część roku w centralnej części miasta, umieszczonej w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu i Zamku Lubomirskich oraz malowniczej Alei pod Kasztanami odbywają się pokazy fontanny multimedialnej. Najnowocześniejszy w Polsce skatepark, wyposażony jest w unikatowy podwójny suchy basen. W rezerwacie „Lisia Góra” można podziwiać wiele rzadkich okazów fauny i flory. Amatorzy sportów rowerowych korzystają z ponad 100 km tras rowerowych. Rzeszowianie chętnie korzystają z parków linowych i urządzeń sportowo-rekreacyjnych, nowoczesnych krytych basenów, licznych kortów tenisowych, ośrodków SPA i położonych nieopodal miasta pól golfowych. Ośrodki jeździeckie oferują naukę jazdy konnej oraz zajęcia z hipoterapii. W Hali Widowiskowo-Sportowej na Podpromiu fani siatkówki i tenisa stołowego, a na Stadionie Miejskim miłośnicy żużla, mogą śledzić zawody, w których biorą udział najlepsi zawodnicy w kraju.
Fot. M.Jedynak