Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
MIASTA

MIASTA

SANOK

           Sanok jest miastem położonym w dolinach Sanu, Osławy i Wisłoka u podnóża Gór Słonnych. Cały powiat sanocki jest usytuowany na terenach odznaczających się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. Na ziemi sanockiej można również znaleźć liczne ślady prehistorycznego współistnienia różnych narodowości, kultur i religii. Tymi śladami podążają "Szlak Ikon" i "Szlak Architektury Drewnianej", na których zobaczyć można drewniane zabytki budownictwa mieszkalnego i sakralnego.

            Innym miejscem turystycznym, które odzwierciedla kulturę dawnych mieszkańców ziemi sanockiej jest skansen Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego. Jest to jeden z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie, co zawdzięcza swojemu malowniczemu położeniu, jednocześnie jest największym skansenem w Polsce, pod względem ilości obiektów. To przepiękne i historyczne miejsce obrazuje kulturę poszczególnych grup etnicznych, m.in. Bojków i Łęków.

            Miasto Sanok wyróżnia się również okazałym rynkiem z zabytkowymi, średniowiecznymi kamienicami, ratuszem, kościołem i klasztorem oo. Franciszkanów z XVII wieku oraz kościołem parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego z XIX wieku.

DSC 0030aDSC 0035aDSC 0045zDSC 0048z

            Niedaleko rynku znajduje się słynne sanockie Muzeum Historyczne, gdzie podziwiać jedną z najbogatszych kolekcji ikon w Polsce, a nawet Europie. W Muzeum mieści się również największa galeria słynnego malarza Zdzisława Beksińskiego, który pochodził z Sanoka.

Fot. E. Trojnar

Szklane Miasto - Krosno

Leżące w obniżeniu pomiędzy Beskidem Niskim a Pogórzami Krosno to miasto o długiej historii. Nazywane było niegdyś „małym Krakowem” z uwagi na podobieństwo architektury rynku. Dziś zabytki odzyskały dawny blask, a miasto nawiązuje do bogatej tradycji związanej z handlem winem. Ważną częścią w dziejach Krosna było utworzenie tu hut szkła, dzięki którym dziś określa się je mianem „szklanego miasta”.

Krosno zostało założone w miejscu gdzie krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Wpłynęło to intensywny rozwój miasta, szczególnie w XV i XVI wieku, kiedy to mieszkańców chroniły podwójne mury obronne, a woda doprowadzana była do miasta drewnianymi wodociągami. Miasto urzeka urokliwymi kamieniczkami z arkadowymi podcieniami otaczającymi rynek, który bez wątpienia należy do najpiękniejszych miejsc w regionie. Najstarsza kamienica pochodzi z XV wieku. Prowadzone tu badania archeologiczne ujawniły pozostałości cennych elementów dawnej infrastruktury miejskiej w postaci renesansowego ratusza oraz domu wójtowskiego, które niestety mie przetrwały, a których zarys możemy dziś oglądać na płycie rynku.

Krosno może poszczycić się kilkoma zabytkowymi świątyniami. Najważniejsza i zarazem najlepiej zachowana to pochodząca z XVI wieku gotycka Fara. W jej sąsiedztwie znajduje się charakterystyczna dla miasta barokowa dzwonnica, w której mieszczą się trzy dzwony, w tym jeden z największych w Polsce – ważący 5 ton Urban. Jeszcze starszy jest kościół ojców franciszkanów, którego prezbiterium powstało końcem XIII wieku.

Krosno jest największym w Polsce ośrodkiem produkującym szkło gospodarcze i artystyczne. Tutejsze wyroby cieszą się dużą popularnością w kraju i na świecie. Krośnieńskie Huty Szkła umożliwiają poznanie tajników ręcznego formowania szkła podczas zwiedzania hal produkcyjnych. W samym Rynku, na bazie XIX - wiecznej dawnej hali targowej powstało nietypowe muzeum - Centrum Dziedzictwa Szkła. Miejsce, które łączy tradycję sztuki szklarskiej z jej nowoczesnym wcieleniem. Tutaj każdy z odwiedzających może uczestniczyć w widowiskowym procesie wytopu i obróbki szkła. To połączenie mini huty szkła z interaktywnym muzeum oraz centrum wystawienniczo – kulturalnym jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Krośnie.

Krosno posiada rozbudowaną bazę sportowo-rekreacyjną, która pozwala na uprawianie większości dyscyplin sportowych. Jeśli do tego dodamy niezliczone atrakcje okolicy, która została wręcz stworzona do uprawiania turystyki aktywnej, otrzymujemy wymarzone miejsce do spędzenia pełnego aktywności urlopu. W okolicach Krosna znajduje się wiele atrakcji natury. Należą do nich, m.in.: Magurski Park Narodowy, Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy oraz liczne rezerwaty przyrody: Prządki, Kretówki, Cisy w Malinówce, Kamień nad Jaśliskami, Tysiąclecia na Cergowej Górze, Przełom Jasiołki i Źródliska Jasiołki.

Fot. K.Zieliński

Przemyśl - miasto na siedmiu wzgórzach

Przemyśl można zaliczyć do doborowego grona najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Jest położony we wschodniej części województwa podkarpackiego nad rzeką San. Miasto posiada tworzony przez stulecia specyficzny klimat, którym nie może się pochwalić wiele większych od niego i zdawałoby się ważniejszych miast. Jest siedzibą unikalnych muzeów oraz miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych. Tradycyjna gościnność mieszkańców Przemyśla sprawia, że miasto cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Bliskość Bieszczadów, Karpat Wschodnich i Lwowa stanowi dodatkowy atut miasta, które zasługuje na miano wyjątkowego.

Miasto i jego okolice mają bardzo dużo do zaoferowania wszystkim tym, którzy chcą wypoczywać aktywnie. Nie będą się tu z pewnością nudzić zarówno zwolennicy turystyki pieszej, rowerowej, wodnej i sportów zimowych, jak i miłośnicy historii i fortyfikacji. W Przemyślu zaczynają się liczne piesze szlaki turystyczne. Wytyczono to także wiele tras rowerowych. Turyści zainteresowani wypoczynkiem nad wodą w okresie letnim mogą się bezpiecznie kąpać w Sanie, a przez cały rok korzystać z krytej pływalni. Natomiast w zimie miasto ma do zaoferowania stok narciarski usytuowany prawie w centrum, na północno-zachodnim soku góry Zniesienie oraz sztuczne lodowisko.

Miasto posiada słynne forty Twierdzy Przemyśl, która na początku XX wieku, była jedną z największych twierdz nowożytnych Europy. Podczas I wojny światowej stała się areną krwawych walk. Jest dziedzictwem kultury nie tylko dla mieszkańców Przemyśla, lecz dla wszystkich narodów Europy. Dziś ruiny fortów stały się tym czym dla romantyków były stare zamki. Niewykorzystane, niejednokrotnie zagubione w głuszy leśnej, ciche, monumentalne i tajemnicze stają się źródłem wielu legend i opowieści. Zwiedzając ciemne kazamaty forteczne niejednokrotnie w wyobraźni możemy zobaczyć rozmyte sylwetki żołnierzy walczących tu na początku wieku. Długie korytarze odbijają echo naszych kroków, tak że wydaje się nam, iż ktoś nadchodzi z naprzeciwka. Zespół Twierdzy Przemyśl nadaje się do zwiedzania pieszo, na rowerze czy konno (w zimie na nartach śladowych).

Przemyśl - amfiteatralnie położony na wzgórzach, przecięty wstęgą rzeki San, jest terenem bardzo atrakcyjnym dla turysty-przyrodnika. Aleje drzew, kwitnące wiosną sady na obrzeżach miasta, skwery, zadrzewienia wokół fortów Twierdzy Przemyśl, parki, ukwiecone łąki nad rzeką, jak również sama rzeka San stwarzają doskonałe warunki do życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Na terenie Przemyśla położone są dwa rezerwaty przyrody: rezerwat „Winna Góra” i rezerwat „Jamy”, a także dwa parki: Park Zamkowy oraz Park w Lipowicy. Obiekty przyrodnicze położone w okolicy miasta to: rezerwat leśny „Przełom Hołubli”, Park w Krasiczynie, Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego i Arboretum w Bolestraszycach. W cegielni Buszkowice od 1963 istnieje największa w Polsce kolonia lęgowa żołny.

Fot. M.Sebastianka

Królewskie Miasto Rzeszów

Leżąca nad Wisłokiem stolica Podkarpacia z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Jest największym miastem w południowo-wschodniej Polsce. Liczba mieszkańców miasta wynosi ponad 188 tys. To siedziba władz samorządowych i wojewódzkich, instytucji rządowych oraz sądowniczych. Stanowi centrum ekonomiczne, akademickie, kulturalne i rekreacyjne południowo-wschodniej Polski. Pełni funkcję ważnego ośrodka przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego, handlowego, budowlanego i usługowego. Jest dynamicznie rozwijającym się miastem młodych i przedsiębiorczych ludzi.

Stara część miasta stanowi obecnie tylko niewielki fragment współczesnego Rzeszowa: obejmuje Rynek oraz kilkanaście ulic w najbliższym jego otoczeniu. Rynek o kształcie czworoboku o wymiarach około 100 x 50 m znajduje się w centrum miasta. W zachodniej części rynku stoi okazały ratusz miejski. Dwukondygnacyjny budynek, dzięki wieżyczkom i wielokształtnym oknom ma bajkowy wygląd, przypominający kształtem zamek. Jest to efekt XIX-wiecznej przebudowy. Na rynku w Rzeszowie ważne jest nie tylko to, co na powierzchni, ale i to, co głęboko pod ziemią. Podziemna Trasa Turystyczna, o długości 214 m składa się z 34 piwnic, położonych na różnych poziomach. Najniższa z nich znajduje się na głębokości 9,58 m.

Prawdziwym bogactwem Rzeszowa są ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Rzeszów to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Według ostatnich badań Eurostatu jest liderem w Europie pod względem liczby studentów. Na 1000 mieszkańców przypada aż 353 studentów.

W mieście działa 9 teatrów publicznych i prywatnych. Prężnie działa miejski teatr Maska organizujący m.in. Festiwal teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” czy imprezę „Źródła Pamięci: Kantor – Grotowski – Szajna” - przywołującą pamięć najważniejszych teoretyków teatru związanych z naszym miastem. W Teatrze im. W. Siemaszkowej otwarto w 1997 roku autorską galerię prac światowej sławy artysty teatru i plastyka – profesora Józefa Szajny. Z Rzeszowem związanych jest wiele postaci polskiej kultury, m.in. Wanda Siemaszkowa – aktorka i założycielka pierwszej sceny teatralnej w Rzeszowie, Wojciech Kilar – wybitny współczesny kompozytor, Adam Harasiewicz - znakomity pianista, Tadeusz Nalepa – ojciec polskiego bluesa, Jerzy Grotowski – światowej sławy reżyser i teoretyk teatru. W oparciu o prywatne kolekcje powstały dwa muzea posiadające unikatowe zbiory: Muzeum Dobranocek oraz Muzeum Techniki i Militariów. W mieście prężnie działa Rzeszowski Inkubator Kultury – platforma społecznego dialogu o kulturze.

 Miło spędzić czas można w licznych restauracjach, pubach i dyskotekach. Romantyczne kawiarenki na rzeszowskim Rynku kuszą zwłaszcza w letnie weekendy, gdy na plenerowej scenie odbywają się koncerty. Znakomitym miejscem wypoczynku są parki i rozległe miejskie tereny zielone z pięknymi rzeźbami, fontannami i placami zabaw. Przez większą część roku w centralnej części miasta, umieszczonej w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu i Zamku Lubomirskich oraz malowniczej Alei pod Kasztanami odbywają się pokazy fontanny multimedialnej. Najnowocześniejszy w Polsce skatepark, wyposażony jest w unikatowy podwójny suchy basen. W rezerwacie „Lisia Góra” można podziwiać wiele rzadkich okazów fauny i flory. Amatorzy sportów rowerowych korzystają z ponad 100 km tras rowerowych. Rzeszowianie chętnie korzystają z parków linowych i urządzeń sportowo-rekreacyjnych, nowoczesnych krytych basenów, licznych kortów tenisowych, ośrodków SPA i położonych nieopodal miasta pól golfowych. Ośrodki jeździeckie oferują naukę jazdy konnej oraz zajęcia z hipoterapii. W Hali Widowiskowo-Sportowej na Podpromiu fani siatkówki i tenisa stołowego, a na Stadionie Miejskim miłośnicy żużla, mogą śledzić zawody, w których biorą udział najlepsi zawodnicy w kraju.

Fot. M.Jedynak

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności