Muzeum Historyczne w Sanoku

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Muzeum Historyczne w Sanoku słynie z największego zbioru dzieł wybitnego współczesnego artysty Zdzisława Beksińskiego oraz najbogatszej w Polsce kolekcji ikon. Dodatkową atrakcją placówki jest jej lokalizacja w zabytkowym zamku na wzgórzu górującym nad doliną Sanu.

Siedzibą sanockiego Muzeum jest renesansowy zamek wzniesiony przez starostę Mikołaja Wolskiego w XVI wieku. Obecnie całe wzgórze zamkowe przeszło rewitalizację, odtworzono ogrody, powstała sala konferencyjna, a na resztkach średniowiecznej wieży wybudowano platformę widokową. Kolekcja sztuki cerkiewnej zgromadzona w Sanoku to jedna z największych ekspozycji tego typu w Polsce. Stanowi główny element zbiorów Muzeum. Na resztę zabytków składają się przedmioty będące elementami wyposażenia i wystroju cerkwi.

W Muzeum znajduje się największa galeria Zdzisława Beksińskiego. Zgromadzone dzieła pochodzą ze wszystkich okresów twórczości artysty. Po tragicznej śmierci zgodnie z testamentem malarza Muzeum stało się jedynym spadkobiercą jego majątku. W 2011 zakończono odbudowę południowego skrzydła zamku, które mieści stałą wystawę twórczości artysty składającą się z obrazów, rysunków, rzeźb oraz fotografii. Poza dwoma głównymi ekspozycjami w sanockim muzeum możemy podziwiać również wystawy stałe poświęcone sztuce sakralnej kościoła katolickiego, archeologii, ceramice pokuckiej czy zbiorom malarstwa porterowego. Placówka posiada w swoich archiwach tysiące dokumentów i fotografii związanych z regionem.

Muzeum Historyczne w Sanoku
Ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: http://www.muzeum.sanok.pl/

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności