Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Muzea i Skanseny

Muzea i Skanseny

Muzeum Dzwonów i Fajek

Muzeum Dzwonów i Fajek jest Oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i powstało z inicjatywy Muzeum oraz przemyskich fajkarzy i ludwisarzy. Mieści się w zabytkowej, późnobarokowej Wieży Zegarowej wysokiej na 38 metrów, z dwoma tarasami widokowymi.

W jednym budynku, o ciekawej architekturze, mieszczą się interesująco zaaranżowane obie kolekcje świadcząc o przemyskim rzemiośle. Ze względu na przeprowadzone w ostatnich latach prace remontowe, a także powiększenie kolekcji, ekspozycje fajek zostały zmodernizowane. Dokonano również niewielkich zmian w doborze dzwonków prezentowanych w gablotach.

Ekspozycje fajek zajmują kondygnację dolną i dwie górne, natomiast ludwisarstwo doskonale prezentuje się w szybie obejmującym przestrzeń czterech następujących po sobie poziomów, począwszy od drugiego piętra. Na pierwszej przedstawiono niezmieniony od średniowiecza proces powstawania dzwonu, a na trzech kolejnych – dzwony i inne wyroby ludwisarskie. Większe dzwony zawieszone są w szybie wieży na specjalnym, stalowym rusztowaniu.

Muzeum Dzwonów i Fajek
Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
ul. Władycze 3
37 – 700 Przemyśl
telefon: 16 678 96 66
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeum.przemysl.pl

Muzeum Dobranocek

Na kolekcję w Muzeum Dobranocek składa się zbiór 2,5 tys. przedmiotów związanych tematycznie z popularnymi filmami dla dzieci, zwanymi "dobranockami". Kolekcja powstawała na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a początek jej dały osobiste pamiątki z dzieciństwa, autora zbioru, Wojciecha Jamy.

Mieszczą się w niej rzeczy zdawałoby się zwyczajne, jak chociażby opakowania po artykułach spożywczych, które najczęściej, po uporaniu się ze smakowitą zawartością, wędrowały do kosza na śmieci. I właśnie z tej przyczyny, są to równocześnie rzeczy niezwykle rzadkie, trudne do zdobycia.

Są też przedmioty wyjątkowe, stanowiące ozdobę kolekcji. Za takie można śmiało uznać oryginalne lalki z filmów kukiełkowych: "Miś Colargol na Dzikim Zachodzie" ,"Miś Uszatek" czy "Plastusiowy pamiętnik"

Na kolekcję składają się również liczne zabawki, gry planszowe, losowe, zręcznościowe, karty, gry komputerowe, puzzle, książki, komiksy, roczniki czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, wiele modeli projektorów do wyświetlania przezroczy. Są walory filatelistyczne jak znaczki, stemple pocztowe, są kartki pocztowe z kadrami z filmów, filmy 8 mm. Ponadto przedmioty codziennego użytku jak zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy
ul. Mickiewicza 13
35 – 064 Rzeszów
telefon: 17 748 36 51
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumdobranocek.com.pl

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

W 1909 roku z inicjatywy historyków i miłośników przeszłości utworzono Towarzystwo Przyjaciół nauk w Przemyślu, które w swoim programie działania miało za zadanie popieranie nauki polskiej, naukowe badania nad przeszłością regionu, troskę o zabytki kultury narodowej, gromadzenie zbiorów muzealnych i bibliotecznych.

Muzeum powstało w oparciu o prywatne zbiory działaczy Towarzystwa braci Kazimierza Marii i Tadeusza Osińskich, wzbogacone o liczne dary mieszkańców Przemyśla i okolicznej ludności, pozyskiwane w następnych latach także poprzez zakupy oraz w trakcie badań i penetracji terenowych. Osińscy zgromadzili zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, sztuki, historyczne pamiątki i archiwalia. Przed 1909 r. liczyły one ponad 1 500 przedmiotów, i około 3 000 książek oraz około 2 000 aktów grodzkich i ziemskich.

W okresie I wojny światowej do muzeum pozyskano liczny zbiór militariów, archiwaliów, zabytków i różnorodnych pamiątek ze zniszczonych dworów, miast i miasteczek Ziemi Przemyskiej.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Plac płk. Berka Joselewicza 1
37-700 Przemyśl
telefon: 48 16 679 30 00
www/muzeum.przemysl.pl/mnzp

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest związane z Rzeszowem i Regionem, mimo że wartość artystyczna i naukowa oraz jakość zbiorów jest wysoka i bardzo istotna w skali kraju. Aktualnie we wszystkich działach posiadają ponad 250 000 eksponatów. Znane i cenne kolekcje w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zostały stworzone w dużej mierze poprzez zakupy i dary.

Na przestrzeni ponad 75 lat instytucja trwale zapisała się w historię polskiej kultury, na którą pracowały pokolenia muzealników. Działania merytoryczne świadczą o znaczącej roli Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Wystawy stałe i czasowe w Muzeum odzwierciedlają strukturę instytucji, a ekspozycje doskonale wykorzystują przestrzeń zabytkowych wnętrz i charakter budowli.

Niepowtarzalne i unikalne wnętrza i bardzo dobra akustyka refektarza jest wykorzystywana na m. in.: koncerty, wieczory poezji, spotkania i monodramy teatralne. Na przestrzennym i pełnym klimatu wirydarzu odbywają się także różne imprezy plenerowe, np. "Noc Muzeów". Zabytkowy Gmach Muzeum w centrum miasta niegdyś Lubomirskich, mieści działy: Archeologii, Sztuki, Historii oraz Bibliotekę, Administrację i Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
ul. 3 Maja 19
35 – 030 Rzeszów
telefon: 17 583 52 78
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeum.rzeszow.pl

Centrum Dziedzictwa Szkła

Krosno od ponad 90 lat żyje szkłem. Jest największym i najsłynniejszym jego producentów w Polsce i jednym z najbardziej znanych na arenie międzynarodowej. Szklane wyroby z Krosna cenione są za wspaniałą jakość i najwyższej klasy wzornictwo. Wielokrotnie nagradzane, małe dzieła sztuki powstające w Krośnie, obecne są w niemal każdym polskim i w milionach domów na całym świecie.

Koncepcja utworzenia w Krośnie Centrum Dziedzictwa Szkła powstała przy współpracy z przedsiębiorcami branży szklarskiej, artystami, liderami organizacji pozarządowych i organizacji przedsiębiorców oraz przedstawicielami instytucji kultury działającymi w naszym mieście.

Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W Centrum zapoznać się także można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzorniczego i designu.

Wewnątrz budynku powstała galeria z unikatowymi wyrobami szklanymi, które zainteresowany turysta będzie mógł zakupić. Wejście do budynku jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza funkcjami turystycznymi budynek pełni również funkcję centrum konferencyjnego oraz zadania administracyjne dla powstałej infrastruktury turystycznej.

Centrum Dziedzictwa Szkła
ul. Blich 2
38-400 Krosno
telefon: 13 44 400 31
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.miastoszkla.pl

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności