Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Pośrodku wsi Żarnowiec, nad brzegiem rzeki, znajduje się zabytkowy park i dwór, niegdyś należący do znanych rodzin Rogoyskich, Komorowskich i Biechońskich. Od Jadwigi z Czeczelów Biechońskiej, dwór wraz z parkiem, ogrodem i sadem, został zakupiony przez komitet Obchody Jubileuszu 60 lecia Marii konopnickiej, a następnie jako dar narodu ofiarowany poetce.

Budynek jest stosunkowo mały i skromny. Składa się z dwóch części: pierwotnego dworku, parterowego, drewnianego lecz otynkowanego, z dwoma gankami i tarasem, pochodzącego z końca XVIII wieku oraz przyległej od zachodu , murowanej, piętrowej przybudówki, dodanej ok. 1880 roku. Starsza część posiada typowy dla szlacheckiego dworku układ dwutraktowy z sienią na osi. Od frontu mieści się jadalnia i dawny salon przez poetkę zamieniony na gabinet-pracownię.

Ekspozycja muzealna znajduje się w głównym budynku, natomiast w dobudówce mieści się recepcja i pomieszczenia biurowe. Jadalnia i pracowania umeblowane są i urządzone jak za czasów życia poetki i czynią wrażenie do dziś zamieszkanych. Pełno tu jej osobistych rzeczy, jakby dopiero co pozostawionych i kwiatów.

W północnej części budynku mieści się wystawa literacka, zgromadzone są liczne dary, dyplomy adresy, a także inne pamiątki. Opodal dworku stoi dawny spichlerz pochodzący z XVIII/XIX wieku, obecnie mieszcząc ekspozycję biograficzno-literacką poświęconą twórczości poetki.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Żarnowiec 133
38-460 Jedlicze
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.muzeumzarnowiec.pl

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności