Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Oferty Turystyczne_architektura

Oferty Turystyczne_architektura

Tydzień dla rodziny

rodziny tydzienDZIEŃ I
Bardzo dobrym pomysłem na zagospodarowanie w ciekawy sposób połowy dnia jest wizyta w skansenie w Kolbuszowej. Są to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku,prezentujące kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, którzy kiedyś zamieszkiwali ten region. Wędrując po skansenie, zobaczysz świat, którego już nie ma i poznasz ciekawe historie mieszkających tu ludzi. Zabytki architektury drewnianej na dziś to:
Muzeum Kultury Ludoej w Kolbuszowej,
drewniany kościół św. Franciszka z Asyżu z 1935 r. w Bystrzycy.

DZIEŃ II
Choć atrakcji, w tym dla najmłodszych, jakie oferuje ośrodek nie brakuje warto wybrać się na wycieczkę krajoznawczą po okolicy w poszukiwaniu drewnianych świątyń. Choć z wierzchu nie wyglądają najokazalej, warto postarać się o wejście do środka – wnętrza mogą nas zachwycić. Aby zróżnicować atrakcje dla najmłodszych warto w trasę wkomponować wyjście na Górę Chełm o wysokości 528 m n.p.m. i schron kolejowy w Stępinie. Tego dnia odwiedź:
kościół św. Michała Archanioła z 1595 r. w Małej,
kościół św. Mikołaja Biskupa z XV w. w Brzezinach,
kościół św. Katarzyny z 1672 r. w Gogołowie.

DZIEŃ III
Po zalokowaniu się w ośrodku czas na eksplorowanie okolicy. W malowniczej dolinie Sanu znajduje się sporo ciekawych miejsc, które czekają na odkrycie. Oprócz zabytków architektury drewnianej, które są głównym naszym celem, warto też zatrzymać się na dworcu kolejki wąskotorowej w Dynowie, albo nawet się nią przejechać, przystanąć przy ruinach zamku w Dąbrówce Starzeńskiej. Samą atrakcją w sobie będą też przeprawy samochodowe promem przez San czy wiszącymi kładkami pieszymi, których w okolicy jest kilka. Na Szlaku Ikon zobacz:
dawną cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni z 1867 r. w Krzemiennej,
dawną cerkiew Przemienienia Pańskiego z 1927 r. w Końskiem,
dawną cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy z 1859 r. w Hłomczy,
dawną cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego z 1879 r. w Dobrej Szlacheckiej,
dawną cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego z 1517 r. w Uluczu.

DZIEŃ IV
Tego dnia zróbmy sobie wycieczkę na wschód, do Krasiczyna z możliwością zwiedzania najpiękniejszej perełki polskiego renesansu – Zespołu Zamkowo-Parkowego. Aby urozmaicić drogę warto znów skorzystać z promu, tym razem w Chyrzynie, dzięki czemu będziemy mieli szansę znaleźć jeszcze dwa obiekty na szlaku architektury drewnianej:
dawną cerkiew św. Szymona Słupnika z 1857 r. w Chyrzynce,
dawną cerkiew św. Michała Archanioła z 1899 r. w Krasicach.

DZIEŃ V
Na dzień dobry, dla rozprostowania kości, można udać się na spacer po rezerwacie torfowiskowym „Broduszurki”, a potem kontynuować eksplorację zabytków architektury drewnianej. Przeprawić się promem przez San, malowniczymi drogami przejechać przez Pawłokomę, Dylągową, Jawornik Ruski i Starą Birczę, zamykając pętlę w Dubiecku. Po południu można odwiedzić Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku. Obiekty architektury drewnianej, przy których warto się zatrzymać to:
dawna cerkiew św. Dymitra z 1882 r. w Jaworniku Ruskim,
dawna cerkiew św. Paraskewy z 1843 r. w Lipie,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1843 r. w Brzeżawie.

DZIEŃ VI
Ostatni dzień naszego pobytu wykorzystajmy również w sposób aktywny. Proponujemy mały trekking ok. 5 km, z najwyższym wzniesieniem 433 m n.p.m. Najlepiej zostawić samochód w Słonnym, przeprawić się przez kładkę zwaną „mostem nepalskim” i ścieżką pn. „Trzy ścieżki tożsamości” dotrzeć do pięknej cerkwi w Piątkowej Ruskiej. Powrót tą samą drogą lub zorganizowanym wcześniej transportem powrotnym. Perełka
architektury drewnianej na szlaku:
dawna cerkiew św. Dymitra z 1732 r. w Piątkowej Ruskiej.

Weekend dla rodziny

rodziny weekendDZIEŃ I
Naszą rodzinną krajoznawczą wycieczkę zacznijmy od zwiedzania skansenu w Sanoku. Na powierzchni 38 ha prezentuje ok. 120 obiektów architektury drewnianej z terenu Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórzy. Możemy zagospodarować sobie tutaj czas na kilka godzin. Niedaleko skansenu, w sanockim zamku mieści się Muzeum Ikon. Ta jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów.
Na trasie zobacz:
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
Muzeum Ikon w Sanoku.

DZIEŃ II
W tym dniu również czeka na nas wiele atrakcji. Na początek warto zajechać do Myczkowiec, gdzie w ośrodku Caritas znajduje się niezwykła kolekcja przeszło 150 makiet zabytkowych drewnianych cerkwi i kościołów z pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego w skali 1:25. Później jedźmy malowniczą drogą dokoła Jeziora Solińskiego, skąd roztaczają się piękne widoki na okoliczne wzgórza i jezioro. Tego dnia na naszej trasie również spotkamy kilka perełek architektury drewnianej, w tym:
dawną cerkiew Zaśnięcia św. Anny z 1759 r. w Orelcu,
dawną cerkiew św. Męczenniny Paraskewy z 1835 r. w Górzance,
dawną cerkiew św. Mikołaja z 1790 r. w Polanie,
dawną cerkiew św. Dymitra Męczennika z 1834 r. w Czarnej Górnej,
dawną cerkiew Narodzenia Bogarodzicy z 1830 r. w Żłobku.

DZIEŃ III
Zapytaj gospodarza o poranną mszę świętą w drewnianym kościele w Rabem i zobacz również jego wnętrze. Do dnia dzisiejszego w samych Bieszczadach nie pozostało wiele drewnianych świątyń. Jednak jadąc z Rabego na południe oprócz podziwiania malowniczych bieszczadzkich krajobrazów zatrzymajmy się przy świątyniach, które pięknie wkomponowują się w ten krajobraz. Wśród nich znajdziemy nawet perełkę, która została niedawno wpisana na listę UNESCO. Tego dnia zaplanuj sobie przystanki przy następujących obiektach:
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1902 r. w Bystrem,
dawna cerkiew Narodzenia Bogarodzicy z 1863 r. w Michniowcu,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1791 r. w Smolniku nad Sanem (lista UNESCO,
dawna cerkiew św. Mikołaja z 1906 r. w Chmielu,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1979 r. w Dwerniku.

 

Weekend dla par

pary weekendDZIEŃ I
Pierwszy dzień potraktujmy jako dojazd w te piękne rejony Pogórza Czarnorzecko-Strzyżowskiego. Jeśli mamy dużo czasu można, a nawet trzeba go zagospodarować w sposób ciekawy. Przystanek w rezerwacie Prządki, czy przy Zamku Kamieniec, gdzie padły niegdyś słowa Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby, będzie dobrym pomysłem. Warto również zajrzeć do Krosna i zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła. Natomiast w kontekście zwiedzania zabytków architektury drewnianej zatrzymajmy się przy:
kościele św. Wojciecha z XV w. w Krośnie.

DZIEŃ II
W tym dniu dotrzemy w malownicze rejony Beskidu Niskiego, gdzie jest kilka takich świątyń, które zapierają dech w piersiach. Nie omińmy również zabytków Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie znajdziemy drewniane szyby z XIX w. o nazwie „Janina” i „Franek” oraz wiele innych ciekawych atrakcji. Dla rozprostowania kości możemy wyjść na górę Cergową 716 m n.p.m. Na szlaku architektury drewnianej sakralnej niech zachwycą nas:
dawna cerkiew Orędownictwa Przeświętej Bogurodzicy z 1780 r. w Chyrowej,
dawna cerkiew śś. Kosmy i Damiana z 1782 r. w Krempnej,
dawna cerkiew śś. Kosmy i Damiana z przełomu XVIII i XIX w. w Kotani,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1762 r. w Świątkowej Małej,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1757 r. w Świątkowej Wielkiej.

DZIEŃ III
Dzień możemy rozpocząć od rozprostowania kości i przejścia ścieżki przyrodniczej do pomnika przyrody „Wodospad Trzy Wody” w Komborni. Jest to jeden z nielicznych wodospadów skalnych objętych ochroną prawną na terenie województwa podkarpackiego. Posiada 5 m wysokości. Tego dnia odwiedźmy dwa ważne miejsca na szlaku architektury drewnianej, które znajdują się na liście UNESCO:
kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z XV w. w Haczowie(lista UNESCO),
kościół Wszystkich Świętych z XV w. w Bliznem (lista UNESCO).

 

Tydzień dla par

pary tydzien
DZIEŃ I
Szukacie super pomysłu na niezapomniany tydzień spędzony we dwoje? Jesteście fanami dwóch kółek? To wyzwanie jest dla Was! Niech trasę wyznaczą wszystkie zabytki architektury drewnianej wpisane na listę UNESCO na Podkarpaciu – jest ich 6, a po drodze czeka na nas dodatkowo mnóstwo innych atrakcji. Pierwszy dzień na rozgrzanie mięśni proponujemy rozpocząć w Krośnie, by jeszcze tego dnia odwiedzić pierwszy obiekt UNESCO w Bliznem. Na nocleg wracamy do Komborni. Na liczniku mamy 35 km i pierwszy obiekt z listy:
kościół Wszystkich Świętych z XV w. w Bliznem (lista UNESCO).

DZIEŃ II
Z Komborni jedziemy do Haczowa, gdzie czeka na odkrycie kolejna perełka z listy UNESCO. Dalej kierujemy się przez piękne okolice do Rymanowa i Daliowej, by na nocleg dojechać do Wisłoka Wielkiego. Po drodze spotkać możemy kilka innych drewnianych świątyń, przy których również warto przystanąć. Tego dnia na liczniku mamy 55 km i drugi obiekt z listy:
kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z XV w.
w Haczowie (lista UNESCO).

DZIEŃ III
W tym dniu również spotkamy jedną perełkę UNESCO w Turzańsku. Tu w zależności czy mamy rowery górskie czy szosowe możemy wybrać różne drogi, aby dojechać do Baligrodu. Albo z Turzańska do Kalnicy i Kielczawy (kawałek wyboistej drogi), albo na Prełuki, Duszatyn, Mików, Przełęcz Żebrak (kawałek szutrowej drogi) do Baligrodu. Przy tej drugiej opcji trzeba będzie przejechać kilka brodów rzecznych, a więc dobrze mieć wodoodporne sakwy. Dalej z Baligrodu na Stężnicę, Górzankę do Polańczyka na nocleg. Trasa zajmie ok. 55 km i pozwoli zobaczyć:
dawną cerkiew św. Michała Archanioła z 1803 r. w Turzańsku (lista UNESCO).

DZIEŃ IV
Tego dnia mamy do przejechania jedną z piękniejszych tras Bieszczadów – malowniczą doliną Sanu. Rozprostujmy nogi przy rezerwacie „Hulskie”, przystańmy przy dawnej cerkwi w Chmielu (która o mało nie spłonęła na planie filmu „Pan Wołodyjowski”) oraz spójrzmy na piękne progi skalne na Sanie. Na nocleg dojedźmy do Zadwórza. Licznik pokaże ok. 65 km. Na naszej drodze pojawi się kolejna perełka:
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1791 r. w Smolniku nad Sanem(lista UNESCO).

DZIEŃ V
Bieszczady zostawiamy za plecami, a kierujemy się w piękne okolice Pogórza Przemyskiego. Tego dnia mamy mniej do przejechania, bo tylko 35 km. Za to będzie więcej czasu na małą regenerację w ośrodku Arłamów. Obiekty architektury drewnianej na trasie:
dawna cerkiew św. Mikołaja z 1925 r. w Hoszowie,
dawna cerkiew św. Mikołaja z 1903 r. w Jałowem.

DZIEŃ VI
Z Arłamowa jedziemy na północ. Możemy przejść się starówką Przemyśla, wstąpić na najlepsze lody oraz przywitać się ze Szwejkiem. W Bolestraszycach koniecznie musimy wstąpić do Arboretum, by zobaczyć olbrzymią kolekcję cennych gatunków roślin, głównie drzew i krzewów. Na nocleg trzeba dojechać do Stubna, a do przejechania tego dnia mamy 65 km.

DZIEŃ VII
Na lunch najlepiej zajechać do Starzawy na świeżo smażoną rybę. Przy okazji zobaczyć rezerwat przyrody w Starzawie. Na zwieńczenie naszej wyprawy „via UNESCO” ostatniego dnia mamy do przejechania 75 km, a na trasie dwa obiekty z listy – w Chotyńcu oraz w Radrużu. Tego dnia trzymajmy się szlaku rowerowego Green Velo. Na całej trasie, jaką mamy do przejechania począwszy od Krosna, na pewno spotkamy jeszcze kilkanaście innych obiektów będących na szlaku architektury drewnianej – ale to już pozostawiamy do samodzielnego odkrywania. Trasę zakończmy w Horyńcu-Zdroju, gdzie z rowerami możemy zapakować się do szynobusu jadącego do Rzeszowa. Na trasie zachwycą nas:
cerkiew greckokatolica z 1615 r. w Chotyńcu (lista UNESCO),
dawna cerkiew św. Paraskewy z 1583 r. w Radrużu (lista UNESCO).

 

Tydzień dla singli

single tydzienDZIEŃ I
Zjedź z autostrady i obierz kierunek na Jasło. Będąc w okolicy nie można ominąć atrakcji, jaką jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. W drodze do miejsca noclegowego na trasie zatrzymajmy się przy:
kościele św. Doroty z XVII w. w Trzcinicy,
kościele św. Jana Chrzciciela z 1760 r. w Załężu,
kościele Przemienienia Pańskiego z przełomu XV/XVI w. w Osieku Jasielskim.

DZIEŃ II
Schowaj kluczyki do samochodu głęboko i sprawdź czy masz nasmarowany łańcuch w rowerze – czeka Cię niesamowita przygoda w postaci odkrywania perełek architektury drewnianej ukrytych pośród malowniczych krajobrazów Beskidu Niskiego. W tym dniu nie przejedź obojętnie obok takich obiektów architektury drewnianej:
dawna cerkiew Orędownictwa Przeświętej Bogurodzicy z 1780 r. w Chyrowej,
dawna cerkiew śś. Kosmy i Damiana z 1782 r. w Krempnej,
dawna cerkiew śś. Kosmy i Damiana z przełomu XVIII i XIX w. w Kotani,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1762 r. w Świątkowej Małej,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1757 r. w Świątkowej Wielkiej.

DZIEŃ III
Kiedy rozgrzaliśmy już mięśnie proponujemy nie przestawać pedałować i przejechać kolejną piękną pętlę na rowerze. Z Tylawy na Daliową, Królik Polski, Bałuciankę i wrócić przez Duklę. W samej Dukli również jest parę miejsc, które można odwiedzić. Jeśli mamy dużo sił możemy wyjść na Cergową, która swoim charakterystycznym kształtem króluje nad Duklą. Na trasie spotkasz takie obiekty, jak:
cerkiew św. Paraskewy z 1933 r. w Daliowej,
kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Wacława z 1754 r. w Króliku Polskim,
dawną cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy z XVII w. w Bałuciance.

DZIEŃ IV
Dla rozprostowania kości ten dzień polecamy spędzić na pieszym odkrywaniu perełek architektury drewnianej Beskidu Niskiego. Pieszo żółtym szlakiem, a potem zielonym z Zawadki Rymanowskiej do Zyndranowej, gdzie możemy zwiedzić Muzeum Kultury Łemkowskiej. Tego dnia zobacz:
Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

DZIEŃ V
Ten dzień proponujemy spędzić na zwiedzaniu zabytków architektury drewnianej samochodem. Dla tych, którzy czują niedosyt w pedałowaniu, można tą trasę pokonać również rowerem, z tym że będzie mniej czasu na zwiedzanie Bóbrki i Krosna. Jedziemy na Wietrzno i Wrocankę, gdzie znajdują się drewniane świątynie. W Bóbrce zwiedzić możemy Muzeum Przemysłu Naftowego. Natomiast w Krośnie warto odwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła. Z zabytków architektury drewnianej na trasie znajdziesz:
kościół św. Michała Archanioła z 1752 r. w Wietrznie,
kościół Wszystkich Świętych z 1770 r. we Wrocance,
kościół św. Wojciecha z XV w. w Krośnie.

DZIEŃ VI
W niedzielę można sprawdzić godzinę mszy świętej w kościele w Zawadce Rymanowskiej czy Iwoniczu. Często jest to jedyna możliwość zobaczenia świątyni wewnątrz, ponieważ są one zazwyczaj zamknięte. Tego dnia na trasie spotkamy dwie perły architektury drewnianej wpisane na listę UNESCO: w Haczowie i Bliznem. Udostępnione są do zwiedzania, a więc warto się zatrzymać i zachwycić się pięknem ich wnętrza. Tego dnia niech zachwycą Cię:
kościół Wszystkich Świętych z 1464 r. w Iwoniczu,
kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z XV w. w Haczowie (lista UNESCO),
kościół Wszystkich Świętych z XV w. w Bliznem (lista UNESCO).

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności