Szklane Miasto - Krosno
Leżące w obniżeniu pomiędzy Beskidem Niskim a Pogórzami Krosno to miasto o długiej historii. Nazywane było niegdyś „małym Krakowem” z uwagi na podobieństwo architektury rynku. Dziś zabytki odzyskały dawny blask, a miasto nawiązuje do bogatej tradycji związanej z handlem winem. Ważną częścią w dziejach Krosna było utworzenie tu hut szkła, dzięki którym dziś określa się je mianem „szklanego miasta”.
Krosno zostało założone w miejscu gdzie krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Wpłynęło to intensywny rozwój miasta, szczególnie w XV i XVI wieku, kiedy to mieszkańców chroniły podwójne mury obronne, a woda doprowadzana była do miasta drewnianymi wodociągami. Miasto urzeka urokliwymi kamieniczkami z arkadowymi podcieniami otaczającymi rynek, który bez wątpienia należy do najpiękniejszych miejsc w regionie. Najstarsza kamienica pochodzi z XV wieku. Prowadzone tu badania archeologiczne ujawniły pozostałości cennych elementów dawnej infrastruktury miejskiej w postaci renesansowego ratusza oraz domu wójtowskiego, które niestety mie przetrwały, a których zarys możemy dziś oglądać na płycie rynku.
Krosno może poszczycić się kilkoma zabytkowymi świątyniami. Najważniejsza i zarazem najlepiej zachowana to pochodząca z XVI wieku gotycka Fara. W jej sąsiedztwie znajduje się charakterystyczna dla miasta barokowa dzwonnica, w której mieszczą się trzy dzwony, w tym jeden z największych w Polsce – ważący 5 ton Urban. Jeszcze starszy jest kościół ojców franciszkanów, którego prezbiterium powstało końcem XIII wieku.
Krosno jest największym w Polsce ośrodkiem produkującym szkło gospodarcze i artystyczne. Tutejsze wyroby cieszą się dużą popularnością w kraju i na świecie. Krośnieńskie Huty Szkła umożliwiają poznanie tajników ręcznego formowania szkła podczas zwiedzania hal produkcyjnych. W samym Rynku, na bazie XIX - wiecznej dawnej hali targowej powstało nietypowe muzeum - Centrum Dziedzictwa Szkła. Miejsce, które łączy tradycję sztuki szklarskiej z jej nowoczesnym wcieleniem. Tutaj każdy z odwiedzających może uczestniczyć w widowiskowym procesie wytopu i obróbki szkła. To połączenie mini huty szkła z interaktywnym muzeum oraz centrum wystawienniczo – kulturalnym jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Krośnie.
Krosno posiada rozbudowaną bazę sportowo-rekreacyjną, która pozwala na uprawianie większości dyscyplin sportowych. Jeśli do tego dodamy niezliczone atrakcje okolicy, która została wręcz stworzona do uprawiania turystyki aktywnej, otrzymujemy wymarzone miejsce do spędzenia pełnego aktywności urlopu. W okolicach Krosna znajduje się wiele atrakcji natury. Należą do nich, m.in.: Magurski Park Narodowy, Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy oraz liczne rezerwaty przyrody: Prządki, Kretówki, Cisy w Malinówce, Kamień nad Jaśliskami, Tysiąclecia na Cergowej Górze, Przełom Jasiołki i Źródliska Jasiołki.
Fot. K.Zieliński