O Karpackim Klastrze Turystycznym
O klastrze
Rada Klastra
Jak przystąpić do Klastra?
„Karpacki Klaster Turystyczny” pokazuje, iż branża turystyczna chce wspólnie działać na rzecz wypromowania południa województwa podkarpackiego jako atrakcyjnego turystycznie regionu. Obejmuje swoim zasięgiem tereny górskie i podgórskie: Bieszczady, Beskid Niski oraz Pogórza (Przemyskie, Dynowskie, Czarnorzecko-Strzyżowskie, Bukowskie i Jasielskie). Jego członkowie to m.in. biura podróży, hotele, pensjonaty, przewodnicy, lokale gastronomiczne oraz różne usługi, jak turystyka wodna, rowerowa czy konna.
W Przysłupiu w sercu Bieszczadów prawie 40 osób podpisało deklaracje powołując w ten sposób Karpacki Klaster Turystyczny, kolejnych kilkanaście zadeklarowało już przystąpienie. Klaster powstał jako porozumienie, które zostanie zarejestrowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Stąd też i decyzja Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Podkarpacia „Pro Carpathia”, które udzielać mu będzie osobowości prawnej, jak i pełnić funkcję animatora.
Na działania klastra potrzebne są środki finansowe, można będzie je pozyskać z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Chodzi o takie fundusze jak Regionalny Program Operacyjny, Program Operacyjny Polska Wschodnia oraz przyszłe programy centralne, którymi zarządzać ma Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Każdy z przedsiębiorców będzie mógł pozyskiwać środki też indywidualnie, ale na wspólne szkolenia, promocję czy integrację branży jest to możliwe w ramach klastra.
Klaster jest też zdecydowanie lepszym partnerem do rozmów z samorządem lokalnym, wojewódzkim i pozwala tworzyć spójną i szerszą ofertę turystyczną.
Jednym z celów klastra będzie przekonanie turystów, że Podkarpackie to nie tylko chodzenie po beskidzkich górach z plecakiem, ale także wspaniała regionalna kuchnia, unikalna kultura i zabytki.
- Klaster ma formułę otwartą i zaprasza wszystkie podmioty z tej właśnie branży, które działają w segmencie turystyki aktywnej, kulturowej, przyrodniczej i zdrowotnej – dodaje prezes Staszewski.
Rada Karpackiego Klastra Turystycznego
Rada klastra to ośmioosobowy organ Karpackiego Klastra Turystycznego, który powołany jest w celu współpracy z Koordynatorem Klastra przy wytyczaniu kierunków działań oraz ich realizacji. Wspólnie z Koordynatorem to właśnie członkowie Rady Klastra ustalają roczny plan działań, plan finansowy oraz opiniują podejmowane inicjatywy.
W skład Rady Klastra wchodzą obecnie:
1. Sylwia Wieleba-Maślany (Agart oraz Karczma Brzeziniak)
2. Ryszard Skotniczny (Dwór Kombornia Hotel & SPA ****),
3. Bogusław Pyzocha (Fundacja Bieszczadzka/ Biuro podróży "Zielony rower")
4. Paweł Wójcik (Biuro Podróży PAWUK)
5. Urszula Wałachowska (Osada Podróznika)
6. Piotr Bobula (Lotnicza Bobulandia)
7. Jakub Wierzbicki (ART. Wanda Bielak-Wierzbicka)
8. Adam Radwański (Towarzystwo Przyjaciół Polańczyka)
Lista Członków Klastra
Nowi członkowie przyjmowani są do Klastra przez Radę Klastra, na wniosek dwóch członków Klastra, po wypełnieniu stosownych dokumentów. Dokumenty jakie należy przedłożyć przez podmioty ubiegające się o udział w Klastrze to:
- Wniosek do Rady Klastra o przyjęcie w poczet członków Klastra "Karpacki Klaster Turystyczny"
- Parafowany Regulamin Klastra "Karpacki Klaster Turystyczny"
- Deklaracja Partnerstwa w ramach Klastra "Karpacki Klaster Turystyczny"
Dane kontaktowe:
Animator Karpackiego Klastra Turystycznego - Stowarzyszenie "Pro Carpathia"
Opiekun: Małgorzata Tabor
tel. 17 850 01 87
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktualne załączniki do pobrania znajdują się TUTAJ.