Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Kajakiem przez Pogórze Dynowskie

Kajakiem przez Pogórze Dynowskie

 

Zabłyśnij fachowymi terminami

Bystrze - lokalne przyspieszenie nurtu
Bród - wypłycenie, po którym można przejść na drugi brzeg rzeki
Burta - boczna ściana kajaka, patrząc w stronę dziobu widzimy odpowiednio prawą i lewą burtę
Cofka - prąd odwrotny do nurtu, tworzy się zwykle za dużymi przeszkodami, za bystrzem, w zakolu rzeki
Cumka - kawałek linki przymocowanej zwykle do dziobu lub rufy, służący do przywiązywania kajaka w czasie postoju
Dziób - przednia część kajaka Jaz - urządzenie hydrotechniczne spiętrzające wodę powyżej jednego metra
Fartuch - wodoodporny materiał chroniący kokpit przed zalaniem
Kabina - w żargonie, nieplanowane opuszczenie kajaka, wywrotka
Kokpit- miejsce gdzie siedzi kajakarz, otwór w pokładzie
Pagaj - wiosło jednopiórowe używane do pływania kanadyjkami
Pióro - fragment wiosła, służący do zagarniania wody
Przenoska - przenoszenie brzegiem kajaków celem ominięcia miejsca, którego nie da się przepłynąć, na przykład zapory
Slap - mały wodospadzik Szlakowy - osoba siedząca w kajaku z przodu
Szypoty - bystrze tworzące się nad kamienistym dnem
Warkocz - fragment szybkiego nurtu za przewężeniem bystrza
Zwara - fragment szybkiego nurtu za przewężeniem bystrza

 

 Szlak wodny „Błękitny San”
Trasa: Ulucz – Witryłów – Temeszów – Krzemienna – Obarzym – Wara – Nozdrzec – Bachórzec – Słonne – Iskań – Babice – Ruszelczyce – Krzywcza

 

San od swych źródeł aż praktycznie po sam Przemyśl wije się w obrębie gór i pogórzy. Tworzy tutaj malownicze przełomy często głęboko wcinające się w podłoże fliszowe. Odcinek rzeki między Uluczem a Krzywczą znakomicie nadaje się do wypraw kajakowych. Zdecydowanie najlepszymi miesiącami na spływ są kwiecień, maj, czerwiec. Ale i lipiec czy sierpień również się do tego znakomicie nadają. Na tym terenie istnieją organizatorzy spływów kajakowych, którzy pomogą nam w zaplanowaniu jedno, dwu czy wielodniowego spływu, wypożyczą kajak, dowiozą na miejsce startu i odbiorą z mety.

Trasę można zaplanować począwszy od każdego praktycznie miejsca i spłynąć dowolny odcinek. My rekomendujemy trasę rozłożyć sobie na dwa dni i rozpocząć w Uluczu a zakończyć w Krzywczy. Tym sposobem przemierzyć obszar 6 gmin należących do Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego.

274,5 P Ulucz: zanim wsiądziemy do kajaka warto wejść głębiej w ląd i zwiedzić drewnianą, jedną z najstarszych cerkwi w Uluczu (1). Ponadto tym miejscu na gminnej łące znajduje się dobre miejsce na biwak. Do wody prowadzą schodki wykopane w ziemi.

271,5 L Witryłów / kładka: już z daleka widzimy charakterystyczną kładkę dla pieszych na drodze do Ulucza ze znakami „Szlaku Ikon”. Można wyjść na prawy brzeg (droga przy potoczku), aby przespacerować się kładką, zwaną „mostem nepalskim” i zobaczyć San z góry. Niżej na lewym brzegu znajduje się ujście Witryłówki.

268,7 „Ptasi Uskok” / Temeszów: po drodze miniemy zwany przez miejscową ludność „Ptasi Uskok”. Znajduje się on na zakręcie, w miejscu gdzie San i droga zbliżają się do siebie w lesie. Jest to największy na tej trasie naturalny próg wodny z kamienną szachownicą – tym bardziej widoczną im niższy poziom Sanu. Należy zachować ostrożność w tym miejscu i trzymać się prawego brzegu. Poniżej progu na lewym brzegu pod wierzbą znajduje się kameralne miejsce biwakowe, do którego jest dojazd od drogi.

266,2 L Temeszów / ujście potoku: Po prawej stronie widzimy górę Dąbrową (360 m n.p.m.). Należy w tym miejscu uważać na mielizny. Poniżej byłej kaplicy dworskiej znajduje się dość popularne miejsce biwakowe. W Temeszowie możemy zobaczyć drewniany kościółek pw. Matki Bożej Ostrobramskiej.

264,7 L Krzemienna / prom: w tym miejscu znajduje się przeprawa promowa na drodze do Ulucza. Prom jest czynny od 6:00 – 22:00. Na lewym brzegu znajduje się bar „Wiking”, pole namiotowe, basen z pstrągami, a w sezonie nawet dyskoteki. W Krzemiennej chcąc rozprostować nogi można przejść się do wsi i zobaczyć drewniany kościół z 1867 roku pw. Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni (ok. 2 km od brzegu)

264,0 L Obarzym / ujście Starej Rzeki: po lewej stronie mijamy górę Hom (382 m n.p.m.). Po obu stronach rzeki kopalnia kruszywa. W Obarzymiu znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1828 r., obecnie jest to kościół rzymskokatolicki – (ok. 3 km od brzegu)

261,0 L Niewistka / ujście potoku Niewistka (Rozpucie): Znajdziemy tutaj ładne miejsce biwakowe. Przed nami Las Warski z górą Nawarzyce. Za zakrętem pojawi się widok na wieś Siedliska z górami Wierzchowina i Dębowa (447 m n.p.m.) W Siedliskach po prawej stronie rzeki możemy zobaczyć drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. św. Michała Archanioła z 1860 r., obecnie jest to kościół rzymskokatolicki.

260,0 P Wołodź: Na prawym brzegu widzimy neogotycką kaplicę grobową Trzcińskich z końca XIX w. Koryto Sanu podchodzi pod strome zbocza porośnięte Lasem Warskim z górą Boża męka na końcu pasma.

257,3 L Wara / kładka: nad głowami mijamy kolejną kładkę dla pieszych, pod nią kamieniste bystrze. We wsi, na lewym brzegu Sanu znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1888 r., która obecnie nie jest używana i popada w ruinę (ok. 1,5 km od brzegu). W tym miejscu można pokusić się o połączenie spływu z odkrywaniem skrytki geocatchingowej (-> str….).

256,3 P Gdyczyna / ujście Jaworka: na zakręcie ponownie ukazuje się nam widok na wieś Siedliska.

253,6 Nozdrzec / prom: mijamy przeprawę promowa dla samochodów na drodze do Siedlisk i Dąbrówki Starzeńskiej (czynny w dni powszednie od 6:00-22:00, w dni świąteczne 9:00-17:00). W Nozdrzcu, na lewym brzegu, możemy zobaczyć późnobarokowy zespół pałacowy rodu Starzeńskich czy kamienny obelisk upamiętniający zniesienie pańszczyzny, ustawiony w 1862 r. (ok. 1,5 km od brzegu).

250,1 Dąbrówka Starzeńska / ujście potoku Kruszelnica: przed potokiem znajdziemy wyjście na prawy brzeg. W Dąbrówce warto zobaczyć ruiny zamku z II połowy XVI wieku, kaplicę grobową do której prowadzi piękna alejka. Można pokusić się tutaj o odnalezienie skarbów (poczytaj na temat skrytek geocatchingowych na stronie … przewodnika).

247,9 Dynów / most drogowy: na prawym brzegu przed mostem znajdziemy Posterunek Hydrologiczny, schodki, umocnione miejsce dla łódki. Z kajakiem raczej niemożliwy byłby przejazd „Pogórzaninem”, ale warto poczytać na temat kursującej w sezonie kolejki wąskotorowej (-> str…..). Może przynajmniej odkryć kolejną skrytkę geocatchnigową? (-> str. ….)

247,4 Dynów/ miejsce biwakowe: po lewej stronie znajdziemy dobrze przygotowane miejsce biwakowe – stoły, kosze, zadaszone miejsce.

247,0 Dynów / Bartkówka: po prawej stronie, 50 m od ujścia potoczka pod wierzbą możliwość biwaku. Od strony drogi dogodny dojazd. Niedaleko kościół, budynek OSP, sklep i bar.

245,5 Dynów / ujście Dynówki: na prawym brzegu osada Skała, położona pod górą Winnica na której znajduje się kolejna skrytka geocatchingowa (-> str. …). Za górą San zmienia kierunek z północnego na wschodni.

242,1 Bachórz / miejsce biwakowe: na lewym brzegu znajdziemy miejsce biwakowe „Pod Bocianem”. Poniżej znajduje się ujście potoku Szlarka. Na lewym brzegu w miejscowości może warto skusić się na dłuższą przerwę w spływie i udać się do znajdującej się przy kolejce wąskotorowej karczmy „Pod Semaforem”, która znajduje się na szlaku „Podkarpackie Smaki”?

240,8 Chodorówka: znajdziemy tutaj prywatne miejsce biwakowe, z dobrym dojazdem od Bachórza. Z daleka widzimy charakterystyczne wzgórze zwane Parasol (285 m n.p.m.), z wierzchołkiem otoczonym wałem. Na wzniesieniu pozostałości parku założonego przez Skrzyńskich

236,6 Bachórzec / prom: mijamy przeprawę promową do Dylągowej (czynny w dni robocze w godz. 7:00-15:00). We wsi warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Katarzyny z 1763 r.

234,3 Sielnica / ujście Dylągówki: na lewym brzegu przed ujściem znajduje się pole biwakowe (przy przewozie łódką przez rzekę). Na tym odcinku trzeba uważać na mielizny.

232,1 Słonne / kładka: po lewej stronie za kładką znajdziemy rozległe pole biwakowe. Warto też przejść się kładką by mieć tą szansę podziwiać San z góry. Po prawej stronie góra Łubieka, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę.

227,5 Wybrzeże / prom: mijamy przeprawę promową (prom kursuje w dni powszednie w godz. 7:00 – 12:00 i 14:00 – 17:00) oraz w bliskim jego sąsiedztwie wiszącą kładkę dla pieszych. Na lewym brzegu widzimy górę Łysą (284 m n.p.m.).

226,3 Wybrzeże / ujście Drohobyczki: nad tym potokiem po lewej stronie leży Dubiecko, którego jednak nie zobaczymy z kajaku ze względu na bardzo zarośnięte, dzikie brzegi. W tej okolicy trzeba uważać na kamieniste płycizny.

221,7 Iskań / most drogowy: przepływamy pod mostem Bircza – Dubiecko. Za nim po prawej stronie miejsce biwakowe.

219,8 Iskań / ujście potoku Jawornik: San zbliża się do góry Monastarzec z pięknym starodrzewiem. U jej podnóża po prawej stronie ciekawe miejsce biwakowe. Przed nami na wprost rozległe zbocza Góry Prymiatyna (376 m n.p.m.), które rzeka powoli i na znacznym odcinku okrąża.

215,9 Bachów / kładka: nad głowami wisząca kładka dla pieszych (choć i traktory nią przejeżdżają). Po lewej stronie znajdziemy pole biwakowe z plażą.

213,3 Babice / prom: mijamy przeprawę promową. W Babicach, które kiedyś miały prawa miejskie, warto zobaczyć drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. Zaśnięcia Matki Bożej z ok. 1840 r. (obecnie nieużywana) czy zespół dworski z II połowy XIX w.

211,0 Ruszelczyce / bród przez rzekę: we wsi zachował się typowy budynek niemieckiej straży granicznej z okresu II wojny światowej.

206,3 Krzywcza: dawne miasteczko z piękną murowaną cerkwią greckokatolicką, kościół parafialnym, zespołem dworsko-parkowym.

205,0 Chyrzyna / prom: prom na rzece czynny w dni robocze. Przed nim na prawym brzegu miejsce biwakowe z kominkiem, zadaszeniem położone pod górą Prymiatyna. Koryto rzeki w tym miejscu jest wyraźnie poszerzone. W Chyrzynie znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Szymona Słupnika z XVIII w.(ok. 2 km od brzegu).

... kto ma jeszcze siłę może płynąć dalej, aż do Wisły, a potem do Morza Bałtyckiego!

JAKA PODODA?