Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Weekend dla znajomych

Weekend dla znajomych

gr. znajomych weekendDZIEŃ I
Pierwszy dzień zapewne zejdzie na dojeździe w Bieszczady. Jednak jak tylko czas na to pozwoli należy zatrzymać się w Sanoku i odwiedzić urokliwie położony nad brzegiem Sanu skansen. Jest to perełka wśród skansenów w Europie, jeśli chodzi o architekturę drewnianą, a największy skansen w Polsce pod względem ilości obiektów. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. Poszczególne grupy etnograficzne, takie jak Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie, posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. Tej atrakcji nie można ominąć i spokojnie można tu spędzić kilka godzin. Tego dnia nie omiń:
kościoła Wszystkich Świętych z XV w. w Bliznem (Lista UNESCO),
dawnej cerkwi Przemienienia Pańskiego z 1742 r. w Czerteżu,
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
dawnej cerkwi św. Paraskewy z 1840 r. w Stefkowej.

DZIEŃ II
Odkrywanie skarbów architektury drewnianej zorganizujmy sobie w formie aktywnej. Rower jest świetnym środkiem na podziwianie okolicznych krajobrazów oraz eksplorowanie obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej. Trasa ta biegnie wokół Ustrzyk Dolnych, liczy ok. 60 km i ma charakter pętli, a przy niej usytuowanych jest aż 11 drewnianych świątyń oraz inne zabytki architektury drewnianej. Na trasie odnajdziesz takie perełki:
dawna cerkiew z 1862 r. Michała Archanioła w Łodynie,
dawna cerkiew z 1844 r. Michała Archanioła w Brzegach Dolnych,
dawna cerkiew św. Paraskewii z 1792 r. w Ustjanowej Górnej,
dawna cerkiew Matki Boskiej Opieki z 1750 r. w Równi,
dawna cerkiew Narodzenia Matki Bożej z 1926 r. w Hoszowczyku,
dawna cerkiew św. Mikołaja z 1925 r. w Hoszowie,
dawna cerkiew św. Mikołaja z 1903 r. w Jałowem,
dawna cerkiew św. Mikołaja z 1919 r. w Moczarach,
dawna cerkiew Michała Archanioła z 1882 r. w Bandrowie Narodowym oraz drewniane
domy konstrukcji zrębowej,
dawna cerkiew Narodzenia NMP z 1882 r. w Krościenku,
dawna cerkiew Narodzenia NMP z 1832 r. w Liskowatem.

DZIEŃ III
Po tak aktywnym dniu polecamy odkrywanie skarbów architektury drewnianej samochodem obierając azymut na północ. Proponujemy przejechać przez malownicze rejony Pogórza Przemyskiego i Dynowskiego z Ustrzyk Dolnych przez Birczę, Dynów, Markową i dalej w stronę domu. Po drodze warto zatrzymać się i zobaczyć:
dawną cerkiew Opieki Bogurodzicy z 1914 r. w Jureczkowej,
dawną cerkiew Narodzenia Bogarodzicy z 1910 r. w Wojtkowej,
dawną cerkiew św. Dymitra z 1814 r. w Kuźminie,
dawną cerkiew św. Anny z 1923 r. w Kotowie,
dawną cerkiew św. Dymitra z 1732 r. w Piątkowej Ruskiej,
Muzeum Zagroda w Markowej, na które składają się: stajnia kmieca i stodoła z wozownią z IV ćw. XIX w., chałupa biedniacka i stajnia wyrobnika rolnego z 1905 r., wiatrak-koźlak z 1946 r. oraz studnia z żurawiem.

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności