Tydzień dla singli
DZIEŃ I
Zjedź z autostrady i obierz kierunek na Jasło. Będąc w okolicy nie można ominąć atrakcji, jaką jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. W drodze do miejsca noclegowego na trasie zatrzymajmy się przy:
kościele św. Doroty z XVII w. w Trzcinicy,
kościele św. Jana Chrzciciela z 1760 r. w Załężu,
kościele Przemienienia Pańskiego z przełomu XV/XVI w. w Osieku Jasielskim.
DZIEŃ II
Schowaj kluczyki do samochodu głęboko i sprawdź czy masz nasmarowany łańcuch w rowerze – czeka Cię niesamowita przygoda w postaci odkrywania perełek architektury drewnianej ukrytych pośród malowniczych krajobrazów Beskidu Niskiego. W tym dniu nie przejedź obojętnie obok takich obiektów architektury drewnianej:
dawna cerkiew Orędownictwa Przeświętej Bogurodzicy z 1780 r. w Chyrowej,
dawna cerkiew śś. Kosmy i Damiana z 1782 r. w Krempnej,
dawna cerkiew śś. Kosmy i Damiana z przełomu XVIII i XIX w. w Kotani,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1762 r. w Świątkowej Małej,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1757 r. w Świątkowej Wielkiej.
DZIEŃ III
Kiedy rozgrzaliśmy już mięśnie proponujemy nie przestawać pedałować i przejechać kolejną piękną pętlę na rowerze. Z Tylawy na Daliową, Królik Polski, Bałuciankę i wrócić przez Duklę. W samej Dukli również jest parę miejsc, które można odwiedzić. Jeśli mamy dużo sił możemy wyjść na Cergową, która swoim charakterystycznym kształtem króluje nad Duklą. Na trasie spotkasz takie obiekty, jak:
cerkiew św. Paraskewy z 1933 r. w Daliowej,
kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Wacława z 1754 r. w Króliku Polskim,
dawną cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy z XVII w. w Bałuciance.
DZIEŃ IV
Dla rozprostowania kości ten dzień polecamy spędzić na pieszym odkrywaniu perełek architektury drewnianej Beskidu Niskiego. Pieszo żółtym szlakiem, a potem zielonym z Zawadki Rymanowskiej do Zyndranowej, gdzie możemy zwiedzić Muzeum Kultury Łemkowskiej. Tego dnia zobacz:
Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.
DZIEŃ V
Ten dzień proponujemy spędzić na zwiedzaniu zabytków architektury drewnianej samochodem. Dla tych, którzy czują niedosyt w pedałowaniu, można tą trasę pokonać również rowerem, z tym że będzie mniej czasu na zwiedzanie Bóbrki i Krosna. Jedziemy na Wietrzno i Wrocankę, gdzie znajdują się drewniane świątynie. W Bóbrce zwiedzić możemy Muzeum Przemysłu Naftowego. Natomiast w Krośnie warto odwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła. Z zabytków architektury drewnianej na trasie znajdziesz:
kościół św. Michała Archanioła z 1752 r. w Wietrznie,
kościół Wszystkich Świętych z 1770 r. we Wrocance,
kościół św. Wojciecha z XV w. w Krośnie.
DZIEŃ VI
W niedzielę można sprawdzić godzinę mszy świętej w kościele w Zawadce Rymanowskiej czy Iwoniczu. Często jest to jedyna możliwość zobaczenia świątyni wewnątrz, ponieważ są one zazwyczaj zamknięte. Tego dnia na trasie spotkamy dwie perły architektury drewnianej wpisane na listę UNESCO: w Haczowie i Bliznem. Udostępnione są do zwiedzania, a więc warto się zatrzymać i zachwycić się pięknem ich wnętrza. Tego dnia niech zachwycą Cię:
kościół Wszystkich Świętych z 1464 r. w Iwoniczu,
kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z XV w. w Haczowie (lista UNESCO),
kościół Wszystkich Świętych z XV w. w Bliznem (lista UNESCO).