Weekend dla rodziny
DZIEŃ I
Naszą rodzinną krajoznawczą wycieczkę zacznijmy od zwiedzania skansenu w Sanoku. Na powierzchni 38 ha prezentuje ok. 120 obiektów architektury drewnianej z terenu Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórzy. Możemy zagospodarować sobie tutaj czas na kilka godzin. Niedaleko skansenu, w sanockim zamku mieści się Muzeum Ikon. Ta jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów.
Na trasie zobacz:
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
Muzeum Ikon w Sanoku.
DZIEŃ II
W tym dniu również czeka na nas wiele atrakcji. Na początek warto zajechać do Myczkowiec, gdzie w ośrodku Caritas znajduje się niezwykła kolekcja przeszło 150 makiet zabytkowych drewnianych cerkwi i kościołów z pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego w skali 1:25. Później jedźmy malowniczą drogą dokoła Jeziora Solińskiego, skąd roztaczają się piękne widoki na okoliczne wzgórza i jezioro. Tego dnia na naszej trasie również spotkamy kilka perełek architektury drewnianej, w tym:
dawną cerkiew Zaśnięcia św. Anny z 1759 r. w Orelcu,
dawną cerkiew św. Męczenniny Paraskewy z 1835 r. w Górzance,
dawną cerkiew św. Mikołaja z 1790 r. w Polanie,
dawną cerkiew św. Dymitra Męczennika z 1834 r. w Czarnej Górnej,
dawną cerkiew Narodzenia Bogarodzicy z 1830 r. w Żłobku.
DZIEŃ III
Zapytaj gospodarza o poranną mszę świętą w drewnianym kościele w Rabem i zobacz również jego wnętrze. Do dnia dzisiejszego w samych Bieszczadach nie pozostało wiele drewnianych świątyń. Jednak jadąc z Rabego na południe oprócz podziwiania malowniczych bieszczadzkich krajobrazów zatrzymajmy się przy świątyniach, które pięknie wkomponowują się w ten krajobraz. Wśród nich znajdziemy nawet perełkę, która została niedawno wpisana na listę UNESCO. Tego dnia zaplanuj sobie przystanki przy następujących obiektach:
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1902 r. w Bystrem,
dawna cerkiew Narodzenia Bogarodzicy z 1863 r. w Michniowcu,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1791 r. w Smolniku nad Sanem (lista UNESCO,
dawna cerkiew św. Mikołaja z 1906 r. w Chmielu,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1979 r. w Dwerniku.