Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Tydzień dla rodziny

Tydzień dla rodziny

rodziny tydzienDZIEŃ I
Bardzo dobrym pomysłem na zagospodarowanie w ciekawy sposób połowy dnia jest wizyta w skansenie w Kolbuszowej. Są to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku,prezentujące kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, którzy kiedyś zamieszkiwali ten region. Wędrując po skansenie, zobaczysz świat, którego już nie ma i poznasz ciekawe historie mieszkających tu ludzi. Zabytki architektury drewnianej na dziś to:
Muzeum Kultury Ludoej w Kolbuszowej,
drewniany kościół św. Franciszka z Asyżu z 1935 r. w Bystrzycy.

DZIEŃ II
Choć atrakcji, w tym dla najmłodszych, jakie oferuje ośrodek nie brakuje warto wybrać się na wycieczkę krajoznawczą po okolicy w poszukiwaniu drewnianych świątyń. Choć z wierzchu nie wyglądają najokazalej, warto postarać się o wejście do środka – wnętrza mogą nas zachwycić. Aby zróżnicować atrakcje dla najmłodszych warto w trasę wkomponować wyjście na Górę Chełm o wysokości 528 m n.p.m. i schron kolejowy w Stępinie. Tego dnia odwiedź:
kościół św. Michała Archanioła z 1595 r. w Małej,
kościół św. Mikołaja Biskupa z XV w. w Brzezinach,
kościół św. Katarzyny z 1672 r. w Gogołowie.

DZIEŃ III
Po zalokowaniu się w ośrodku czas na eksplorowanie okolicy. W malowniczej dolinie Sanu znajduje się sporo ciekawych miejsc, które czekają na odkrycie. Oprócz zabytków architektury drewnianej, które są głównym naszym celem, warto też zatrzymać się na dworcu kolejki wąskotorowej w Dynowie, albo nawet się nią przejechać, przystanąć przy ruinach zamku w Dąbrówce Starzeńskiej. Samą atrakcją w sobie będą też przeprawy samochodowe promem przez San czy wiszącymi kładkami pieszymi, których w okolicy jest kilka. Na Szlaku Ikon zobacz:
dawną cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni z 1867 r. w Krzemiennej,
dawną cerkiew Przemienienia Pańskiego z 1927 r. w Końskiem,
dawną cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy z 1859 r. w Hłomczy,
dawną cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego z 1879 r. w Dobrej Szlacheckiej,
dawną cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego z 1517 r. w Uluczu.

DZIEŃ IV
Tego dnia zróbmy sobie wycieczkę na wschód, do Krasiczyna z możliwością zwiedzania najpiękniejszej perełki polskiego renesansu – Zespołu Zamkowo-Parkowego. Aby urozmaicić drogę warto znów skorzystać z promu, tym razem w Chyrzynie, dzięki czemu będziemy mieli szansę znaleźć jeszcze dwa obiekty na szlaku architektury drewnianej:
dawną cerkiew św. Szymona Słupnika z 1857 r. w Chyrzynce,
dawną cerkiew św. Michała Archanioła z 1899 r. w Krasicach.

DZIEŃ V
Na dzień dobry, dla rozprostowania kości, można udać się na spacer po rezerwacie torfowiskowym „Broduszurki”, a potem kontynuować eksplorację zabytków architektury drewnianej. Przeprawić się promem przez San, malowniczymi drogami przejechać przez Pawłokomę, Dylągową, Jawornik Ruski i Starą Birczę, zamykając pętlę w Dubiecku. Po południu można odwiedzić Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku. Obiekty architektury drewnianej, przy których warto się zatrzymać to:
dawna cerkiew św. Dymitra z 1882 r. w Jaworniku Ruskim,
dawna cerkiew św. Paraskewy z 1843 r. w Lipie,
dawna cerkiew św. Michała Archanioła z 1843 r. w Brzeżawie.

DZIEŃ VI
Ostatni dzień naszego pobytu wykorzystajmy również w sposób aktywny. Proponujemy mały trekking ok. 5 km, z najwyższym wzniesieniem 433 m n.p.m. Najlepiej zostawić samochód w Słonnym, przeprawić się przez kładkę zwaną „mostem nepalskim” i ścieżką pn. „Trzy ścieżki tożsamości” dotrzeć do pięknej cerkwi w Piątkowej Ruskiej. Powrót tą samą drogą lub zorganizowanym wcześniej transportem powrotnym. Perełka
architektury drewnianej na szlaku:
dawna cerkiew św. Dymitra z 1732 r. w Piątkowej Ruskiej.

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności