Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Bieszczadzkie szybowiska

Bieszczadzkie szybowiska

Bieszczadzkie szybowiska

TAGI: W POWIETRZU, BIESZCZADY, AKTYWNOŚĆ

WSTĘP:

Największy rozwój bieszczadzkiego szybownictwa przypada na lata 30 XX wieku, kiedy to okryto tutejsze idealne warunki powietrzne i termiczne sprzyjające szybkiemu wznoszeniu się i długiemu szybowaniu samolotów. Dziś tradycje lotnicze kontynuowane są przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, która przywróciła świetność szybowisku w Bezmiechowej.

OPIS:

Specyficzny układ długich pasm Gór Sanocko - Turczańskich ciągnących się z północnego – zachodu na południowy – wschód sprzyja powstawaniu wiatrów wiejących prostopadle do zboczy, które są idealne dla szybowców. Pierwsze lotnisko powstało w Bezmiechowej na szczycie Kamionka. Niedługo potem odkryto kolejne miejsce – w Ustjanowej na północnych stokach Żukowa. W obu tych miejscach wybudowano bogate zaplecze szkoleniowo – warsztatowe. Oprócz budynków dla lotników, hangarów dla szybowców, stajni dla koni szybowiska miały udogodnienia których nie mieli nawet okoliczni mieszkańcy: komunikacja radiowa, stacja meteorologiczna czy oświetlenie elektryczne. Duży wpływ na rozwój tutejszych ośrodków miała pobliska linia kolejowa.

W 1933 roku w Ustjanowej powstał Wojskowy Obóz Szybowcowy wraz ze szkołą szybowcową. Było to jedno z największych szybowisk w międzywojennej Polsce. Naukę latania pobierali tu uczniowie dęblińskiej Szkoły Orląt. Na obu szybowiskach organizowano liczne zawody, w tym bardzo prestiżowe Krajowe Zawody Szybowcowe, podczas których startowali najlepsi piloci na najlepszych maszynach. Bardzo często padały tu rekordy Polski i świata. Wśród najważniejszych należy wymienić przelot Tadeusza Góry z Bezmiechowej do podwileńskich Solecznik Małych o długości 577,8 km, za który otrzymał jako pierwszy człowiek na świecie medal Lilienthala. Równie daleki lot wykonał Bolesław Baranowski który wystartował w Ustjanowej i wylądował w Rumunii, co dało odległość 332 km w linii prostej. Kolejnym wyczynem był lot na wysokość 3435 km osiągnięty przez Kazimierza Antoniaka. W 1937 roku Maria Modlibowska latała 24 godziny i 14 minut nad zboczem Kamionki.

Szybowiska funkcjonowały do sierpnia 1939 roku. Po wkroczeniu wojsk niemieckich sprzęt został wywieziony a budynki zniszczone. Po wojnie Ustianowa została przecięta granica polsko – sowiecką, przez co ośrodek nie został reaktywowany. W Bezmiechowej szybowce ponownie pojawiły się dopiero w latach 90 XX wieku. Ideę wskrzeszenia działalności lotniczej realizowała Politechnika Rzeszowska i Politechnika Warszawska. Dzięki wieloletnim staraniom udało się uruchomić Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej. Na szczycie powstał duży budynek z częścią hotelową i gastronomiczną. Roztacza się stamtąd piękny widok na całe Bieszczady.

Miłośnicy podniebnych wycieczek mogą skorzystać z oferty szybowiska w Weremieniu, gdzie organizowane są turystyczne loty szybowcem czy samolotem nad Bieszczadami. Dla wielu osób jest to niezapomniane przeżycie. Prowadzone są tam również szkolenia w zakresie paralotniarstwa i szybownictwa górskiego. Wiosną odbywa się „Święto latawca” które z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze tej wspaniałej zabawy. Szybowisko w Weremieniu zajmuje Aeroklub Bieszczadzki, który jest kontynuatorem przedwojennych tradycji lotniczych Politechniki Lwowskiej.

INFORMACJE

Szybowisko Bezmiechowa – Restauracja Kamionka

Tel.: 697 186 135

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://restauracja-kamionka.pl/

Lotnicza Bobulandia

Ul. Rynek 2, 38-600 Lesko

Telefon: 601 792 641

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://bobulandia.pl/

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności