Sine Wiry

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Doliny górskich rzek są bardzo zróżnicowane, gdyż woda torując sobie drogę w twardych skałach tworzy malownicze zakola, w których na zmianę występują bystrza i płycizny. Dodatkowo często musi przepływać pomiędzy bardzo blisko położonymi szczytami. Takie miejsca nazywamy przełomami, a jeden z największych w Bieszczadach to właśnie Sine Wiry.

Przełomowy odcinek rzeki Wetlinki to jedna z najbardziej popularnych atrakcji przyrodniczych w Bieszczadach. Powstał tu rezerwat chroniący dolinę wraz z przyległymi, bardzo stromymi stokami góry Połoma. Jednoznacznie z Sinymi Wirami kojarzą się progi skalne, na których przepływająca woda tworzy imponującą kaskadę. Trzeba jednak pamiętać, że owe „wiry” to głębiny występujące w kilku miejscach na rzece. Warto wspomnieć o nieistniejącym już Szmaragdowym Jeziorku, które powstało po osunięciu się ziemi do koryta rzeki. Niestety dziś możemy obserwować tylko nikłe jego pozostałości, gdyż woda bardzo szybko poradziła sobie z pokonaniem tej naturalnej zapory.

Wetlinka przepływając pomiędzy dwoma pasmami górskimi utworzyła piękną, wąską dolinę, która jeszcze przed II wojną światową była licznie zamieszkana przez Bojków. Po wysiedleniach całkowicie opustoszała, przez co dziś jest miejscem cichym i spokojnym, w którym rządy przejęła przyroda. Bardzo strome stoki porastają piękne lasy, a w miejscach nieistniejących wsi zachowały się nieliczne łąki zachwycające bogactwem świata roślin i owadów.

Fot. A.Gancarz

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności