Pokazowa zagroda żubrów w Mucznem

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W Nadleśnictwie Stuposiany zlokalizowana jest pokazowa zagroda żubrów. To bardzo piękne i majestatyczne zwierzęta, a dokładniej są to żubry linii białowiesko-kaukaskiej, nazywanej też linią górską. W zagrodzie przebywają żubry, które zostały tutaj przywiezione z ogrodów zoologicznych w Szwajcarii, Francji, Skandynawii i z Niemiec celem wzbogacenia puli genowej naszych bieszczadzkich stad.

A jak trafić do tego obiektu? Zagroda znajduje się mniej więcej 2 km przed miejscowością Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym. Do zagrody bardzo łatwo trafić, gdyż wiedzie do niej ogromna brama z drewnianych bali, a po drodze widać liczne kierunkowskazy i banery reklamowe.

Powierzchnia całej zagrody dla żubrów wynosi około 9 ha. Są to głównie lasy porośnięte bukami, świerkami i jodłami, tak więc mamy możliwość obserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku. Miejsce to charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością, znane jest pod nazwą uroczysko Krutyjówka. Ponadto przez środek terenu przepływa strumyk, nie ma więc problemu z dostarczaniem zwierzętom czystej wody. Stado bardzo dobrze czuje się w tych warunkach i stale się powiększa, gdyż na świat przychodzą małe żubrzyki, które oczywiście stanowią atrakcję szczególnie dla dzieci.

Zagroda żubrów cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów. Dla wygody osób zwiedzających przygotowano zadaszone tarasy widokowe. Umożliwiają one obserwację zwierząt bez względu na pogodę. Z pomostów można obejrzeć całą zagrodę pokazową. Na terenie znajdują się tak naprawdę dwie zagrody, jedna pokazowa, a druga aklimatyzacyjna.

Zagroda jest nie tylko regionalną atrakcją turystyczną, została bowiem tak zorganizowana, aby służyła edukacji przyrodniczej i dostarczała informacji na temat wspaniałych zwierząt, jakimi są właśnie żubry. Są tutaj bogato ilustrowane zdjęciami tablice informacyjne, gdzie znajduje się też opis zwierząt. Warto podkreślić, że zwiedzanie zagrody jest bezpłatne, a żubry można oglądać codziennie od godziny 9:00 do 19:00.

Fot. M.Pociask, G.Sitko

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności