Diabli Kamień w Foluszu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Diabli kamień - głaz narzutowy, leżący w miejscowości Folusz (powiat jasielski). Usytuowany jest na zboczu Kosmy, w Magurskim Parku Narodowym. Diabli Kamień to w rzeczywistości dosyć liczna grupa dużych głazów z gruboziarnistego piaskowca magurskiego, z których najwyższy wybija się na ponad 10 metrów. Bloki skalne są bardzo oryginalnie ukształtowane, a do tego poprzedzielane licznymi szczelinami.

Jedna z legend o nim mówi: „Kiedy budowano kościół w Cieklinie, licznie żyjącym w tych lasach diabłom to się nie podobało. Udali się, więc do swojego przełożonego, który poradził im, aby wzięli największy kamień i zburzyli świątynię. Musiały to jednak zrobić przed świtem, zanim kur zapieje, po raz pierwszy. Gdy diabeł z głazem był nad lasem w Foluszu, kogut zapiał, a on stracił swoją moc i wypuścił kamień, który rozbił się na kilka części”.

Od 1975 r. „Diabli Kamień” uznany jest za cenny pomnik przyrody nieożywionej. Tworzy go wychodnia skalna na wysokości ok. 500 m n.p.m. Jest największym piaskowcem w Beskidzie Niskim.

Fot. M.Pociask, K.Hulinka

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności