Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pomiędzy Wzgórzem Rymanowskim a północnym znajduje się szczególne miejsce, choć ukryte przed wędrowcami przemierzającymi Główny Szlak Beskidzki. Jest to Rudawka Rymanowska położona nad górską rzeką Wisłok, która pomiędzy tutejszymi wzniesieniami Beskidu wyrzeźbiła w skalnym podłożu piękny jar. Jego fragment możemy dostrzec z mostu nad Wisłokiem.

Najbardziej wyjątkowy odcinek przełomu Wisłoka znajduje się nieco dalej na północ - właśnie w Rudawce Rymanowskiej, gdzie erozyjne wody górskiej rzeki wytworzyły ogromną wychodnię fliszu karpackiego tworząc największą w Polsce odkrywkę oligoceńskich łupków menilitowych, którą nazwano Ścianą Olzy.

Ściana wznosi się na blisko 40 metrów, tworząc tym samym imponujące urwisko nad skalistym korytem Wisłoka. Przede wszystkim wyraziście odsłania skutki nasuwania się skalnych płaszczowin karpackich, a silnie zdeformowane warstwy tworzą niesamowite kształty. Widzimy ostre załamania w kształcie litery „V”, z których warstwy skalne odchodzą na boki prostymi skrzydłami. Są też fałdy ciągnione powstałe w wyniku przesuwania się skalnych ławic.

Na ścianie Olzy można dostrzec kępki traw, ale również krzewiaste drzewka, które jakimiś niezwykłymi siłami utrzymują się na urwistym, skalnym podłożu. Szczyt urwiska jest porośnięty lasem, w którym znajduje się punkt widokowy.

Fot. A.Gancarz

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności