Końskie Błota
Lokalizacja: pow. mielecki, gm. Przecław
Typ: torfowiskowy
Utworzony został w roku 2004, na powierzchni 20,20 ha, na wschód od miejscowości Rzemień, w obszarze Płaskowyżu Kolbuszowskiego. Torfowisko zwane „Końskie Błota” określa się także mianem „Koniowe Błota”, a jego historia oraz flora i fauna są podobne do tych występujących w rezerwacie „Bagno Przecławskie”. Jest to śródleśne mokradło bezodpływowe, zagłębione pomiędzy wzgórzami wydmowymi a zalesionym borem sosnowo-dębowym. Teren rezerwatu położony jest na wysokości 200 m n.p.m.
Oczko wodne, porośnięte zespołem grzybienia białego, zwyczajowo zwanego także nenufarem lub lilią wodną, otoczone jest szuwarami i roślinnością torfowiskową. Obrzeże mokradła porasta śródlądowy bór wilgotny.
W rezerwacie zinwentaryzowano 93 gatunki roślin i mszaków o bardzo różnych wymaganiach ekologicznych, od roślin sucholubnych rosnących w wyższych obszarach wydm, przez rośliny leśno-borowe, po taksony wilgociolubne, bagienne, torfowiskowe i wodne. Największa liczba gatunków występuje w strefie przejściowej: od kontynentalnego boru mieszanego, przez bór bagienny aż do torfowiska.Cenne gatunki flory, podlegające ochronie prawnej i występujące w rezerwacie, to: owadożerna rosiczka okrągłolistna, widłak jałowcowaty, grzybienie białe, konwalia majowa, kruszyna pospolita, bagno zwyczajne, płonnik pospolity, wełnianka i pałka szerokolistna oraz torfowce: błotny, odgięty i nastroszony.
Rezerwat jest częścią większego kompleksu leśnego, jest więc miejscem bytowania licznych zwierząt leśnych. Z gatunków zamieszkujących lub przebywających okresowo wymienić można: jelenia, sarnę, kunę leśną, dzika, łasicę łaskę, kreta, wiewiórkę pospolitą, zająca szaraka, mysz leśną oraz nornicę rudą. Awifauna nie jest reprezentowana zbyt licznie, ale występuje tu szereg gatunków ptaków objętych ochroną. Dostrzeżono krzyżówkę, myszołowa zwyczajnego, bażanta, sierpówkę, turkawkę, kukułkę, dzięcioła zielonego, dzięciołka, świergotkę drzewną, pliszkę żółtą, rudzika, kosa, sikorkę ubogą i bogatkę, kowalika, srokę, ziębę i gila. Na terenie rezerwatu żyją też gady: jaszczurka zwinka i żyworodna, padalec zwyczajny, zaskroniec zwyczajny oraz żmija zygzakowata. Płazy reprezentowane są przez kumaka górskiego, ropuchę szarą i zieloną, rzekotkę drzewną oraz żabę trawną.