Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Źródła Tanwi

Źródła Tanwi

Lokalizacja: pow. lubaczowski, gm. Narol
Typ: torfowiskowy

Utworzony został w roku 1998 na powierzchni 186,54 ha w obszarze źródliska Tanwi, jednej z najczystszych rzek w Polsce. Rezerwat położony jest w okolicy wsi Huta Złomy na południu od Narola, na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Teren rezerwatu jest lekko pofalowany, najwyżej położone punkty znajdują się na jego obrzeżach, natomiast ku dolinie Tanwi łagodnie opada.

W rezerwacie chronione są naturalne torfowiska wraz z roślinnością bagienną i otaczającymi je borami bagiennymi i sosnowymi. Na torfowiskach spotkamy zarastające zbiorniki wodne. Najbardziej znanym jest Kobyle Jezioro. Według legendy utopiła się w nim kiedyś źrebna kobyła. Podobno do dzisiaj, kiedy z bagien podnoszą się opary, słychać głos źrebaka. „Kobyle Jezioro” to także nazwa ścieżki przyrodniczej, która prowadzi przez najciekawsze miejsca rezerwatu. Wędrując nią można poznać osobliwości rezerwatu.

Flora rezerwatu liczy 159 gatunków roślin, w tym 13 drzewiastych, 10 krzewiastych, 106 naczyniowych i 30 mszaków. Roślinność bagienną tworzą relikty epoki lodowcowej i z początku holocenu. Występuje tu m.in. rosiczka okrągłolistna, którą możemy zobaczyć przy pomoście nad bagnem. Bardzo ciekawą rośliną jest czermień błotna. Wiosną uwagę zwracają jej białe kwiatostany, a jesienią czerwone owocostany. W rezerwacie zobaczymy wiele gatunków mchów, widłaków oraz porostów o bardzo ciekawych kształtach. Rośnie tu również bagno zwyczajne (roślina używana dawniej m.in. do celów leczniczych i odstraszania moli), borówka bagienna (zwana pijanicą lub łochynią), modrzewnica zwyczajna, przygiełka brunatna, sit sztywny, pomocnik baldaszkowaty, grążel żółty i grzybień biały. W drodze wieloletnich procesów powstały tu pokłady torfu. Na mokradłach zaczyna swój bieg rzeka Tanew. W sosnowym lesie rosnącym na przybagiennych wydmach znajdziemy borówkę czarną i brusznicę. Między dominującymi sosnami krajobraz urozmaica czasem brzoza występująca tu w dwóch gatunkach: brodawkowatej i omszonej.

W rezerwacie żyją m.in.: jelenie, sarny, dziki, lisy, borsuki, wydry, kuny leśne i bobry. Czasami można znaleźć tropy wilków i łosi. Mokradła są miejscem życia wielu gatunków gadów i płazów. Liczne są tu także ptaki drapieżne, m.in. orły bieliki, myszołowy i jastrzębie. Spotkać tu można również bociana czarnego.

Fot. M.Pociask

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności