Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
DO RALLA

DO RALLA

Lokalizacja: Krasiczyn, gm. Krasiczyn, powiat przemyski

Cel utworzenia: Walory przyrodnicze i kulturowe okolicy Pogórza Przemyskiego z udostępnieniem pięknego widoku na malowniczą dolinę Sanu i zespół zamkowo-pałacowy w Krasiczynie.

Wskazówki dojazdu samochodem/autobusem: Dojazd komunikacją publiczną z Przemyśla ok. 11 km (autobusy MPK i PKS) w kierunku Krasiczyna i należy wysiąść w centrum tej miejscowości i skierować się w stronę mostu na Sanie (kierunek Korytniki), dojazd samochodem podobnie – droga krajowa nr 28. Początek i koniec ścieżki znajduje się przy moście na prawym brzegu Sanu.

Długość trasy/czas przejścia: 5 km/3 h

Infrastruktura turystyczna i oznaczenie ścieżki: Na początku ścieżki znajduje się parking oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Ścieżka opatrzona jest w 10 przystanków tematycznych. Biało-czerwone kwadraty na drzewach lub zielone strzałki wskazują trasę marszu.

Opis trasy: Ścieżka wiedzie po gruntach Nadleśnictwa Krasiczyn. Trasa rozpoczyna się przy moście na Sanie i do cmentarza żydowskiego przy przystanku nr 1 prowadzi stromą drogą pod górę przez urozmaicony teren. Na przystanku nr 2 znajduje się punkt widokowy (u podnóża wzniesienia 298 m n.p.m.) na malowniczy przełom Sanu oraz wsie - Korytniki i Śliwnica, a także na zespół pałacowo-zamkowy w Krasiczynie. Z tego miejsca można także obserwować polujące w dole ptaki drapieżne, m.in. myszołowy, orliki krzykliwe, trzmielojady. Przystanek nr 3 poświęcony jest tzw. Linii Mołotowa, czyli sieci umocnień militarnych budowanych podczas II wojny światowej. Przystanek nr 4 stanowi punkt widokowy na położone w dole Tarnawce oraz zwraca uwagę na kopiec, w którym żyją mrówki.  Wokół przystanku nr 5 występuje zespół żyznej buczyny karpackiej, w formie podgórskiej. W runie rosną rzadkie gatunki, m.in. widłak jałowcowaty, kruszczyk szerokolistny, podkolan biały,  storczyk plamisty i sałatnica leśna. Przy przystanku nr 6 wczesną wiosną można spotkać kwitnące wawrzynki wilczełyko (uwaga! – silnie trujące), a wczesnym latem lilie złotogłów. Przystanek nr 7 położony jest na skraju lasu, gdzie znajduje się pomnik konia „Ralla”. Przystanek nr 8 znajduje się przy drodze wzdłuż której posadzono okazałe dęby. Wędrując dalej tą samą drogą dochodzi się do  przystanku nr 9, przy którym znajduje się szkółka leśna Nadleśnictwa Krasiczyn. Uprawia się tu gatunki drzew potrzebne do wysadzania w tutejszych lasach, m.in. buki, jawory, jodły, modrzewie, świerki, dęby, wiązy, olsze czarne i czereśnie ptasie. Wędrując brzegiem Sanu w stronę Krasiczyna natrafiamy na ostatni przystanek nr 10, przy którym znajduje się 150 metrowej długości odsłonięcie stanowisko fliszu karpackiego. Flisz karpacki to specyficzny rodzaj skał osadowych zbudowanych z naprzemianległych warstw margli, piaskowców oraz różnorakich łupków. Skały te budują praktycznie cały łuk karpacki.

Ciekawostka: Rall był koniem księcia Sapiehy. Wspólnie z nim walczył w wojnie przeciwko bolszewikom. Mimo iż,  na epitafium napisane jest, że zginął na przeszkodzie, jego historia wyglądała troszkę inaczej.  W 13 dniu wojny koń, dosiadany przez księcia Leona

Informacja: Trasa jest dobra do zwiedzania przez cały rok. Trzeba pamiętać o obuwiu terenowym. U organizatora ścieżki można zapytać o dostępność  szczegółowego przewodnika po ścieżce opracowanego przez Gminę Krasiczyn i Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu.

Fot. M.Sebastianka

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności