Bieszczadzka Kolejka Leśna i Przeworska Kolej Wąskotorowa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bieszczadzka Kolejka Leśna to jedna z nielicznych zachowanych kolejek wąskotorowych w Polsce. Przejażdżka wytyczoną ponad 100 lat temu trasą to nietuzinkowa atrakcja. Podróż wzdłuż górskich potoków zagubionych pomiędzy lesistymi grzbietami dostarcza niezapomnianych wrażeń zarówno dla tych małych jak i nieco większych turystów.

Miała odejść całkowicie w zapomnienie w latach 80 XX wieku, gdy przegrała z rozwijającym się transportem samochodowym. Na szczęście zebrała się grupa pasjonatów, która uratowała tą oryginalną atrakcję Bieszczadów. Dziś lokomotywa ciągnie wagoniki zaledwie po części dawnej trasy. Zrośnięte tory na nie użytkowanych odcinkach przypominają o dawnej świetności tego unikatowego zabytku techniki.

Przeworska Kolej Wąskotorowa łączy tunelem dwie krainy geograficzne. Pod względem walorów geograficznych , konstrukcji inżynieryjnych i architektury kolejowej zaliczana jest do najpiękniejszych wąskotorówek w kraju. Przejazd „Pogórzaninem” z pewnością dostarczy wielu wrażeń nie tylko najmłodszym ale i starszym pasażerom. Stanowi ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu podczas weekendu dla turystów odwiedzających okolice Dynowa.

Kolej słynie z tunelu w Szklarach, jedynego na kolejach wąskotorowych w Polsce, a jednocześnie najdłuższego w Europie na liniach wąskotorowych, o długości 602 m!

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności