Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
10 turystycznie

10 turystycznie

Obiekty UNESCO

Na terenie województwa podkarpackiego znajduje się ponad 250 drewnianych obiektów sakralnych; 6 szczególnie cennych zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, z czego 4 znajdują się na terenie Karpat. Są to gotyckie kościoły w Bliznem i Haczowie oraz cerkwie w Smolniku i Turzańsku.

Kościół rzymskokatolicki pw. Wszystkich Świętych w Bliznem to zespół kościelno-plebański, usytuowany na pagórku otoczonym starodrzewem w centrum wsi, po prawej stronie drogi Rzeszów – Brzozów. Został on wpisany na Listę UNESCO ze względu na doskonale zachowaną substancję architektoniczną, niezwykle bogate wyposażenie, unikatowy zespół malowideł ściennych oraz unikalne otoczenie. Kościół znalazł się na awersie monet: 2- i 10-złotowych wybitych przez NBP 13 września 2006 r. Jest elementem Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie jest usytuowany w pobliżu wzmocnionej skarpy nadrzecznej, w sąsiedztwie drogi z Krosna do Sanoka. Kościół ten znalazł się na Liście UNESCO ze względu na status najstarszego, największego oraz najlepiej zachowanego gotyckiego kościoła drewnianego o konstrukcji zrębowej w Europie. Jest praktycznie niezmieniony pod względem konstrukcyjnym, z bogatym wystrojem malarskim i rzeźbiarskim. Obiekt ten leży na Szlaku Architektury Drewnianej.

Parafialna cerkiew grekokatolicka pw. św. Michała, a obecnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP w Smolniku nad Sanem to obiekt położony ok. 300 m od szosy Ustrzyki Górne – Lutowiska. Świątynia należy do nielicznie zachowanych w południowo – wschodniej Polsce trójdzielnych cerkwi kopułowych, powszechnie występujących na Bojkowszczyźnie, zniszczonych na tym obszarze. Znajduje się ma Szlaku Architektury Drewnianej.

Cerkiew prawosławna pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku (dawniej parafialna cerkiew grekokatolicka pw. św. Michała Archanioła) znajduje się na wzgórzu ponad wsią, w jej środkowej części po północnej stronie rogi – jadąc od Rzepedzi. Świątynia ta, podobnie jak kilka innych cerkwi zachowanych w dolinie Osławy, reprezentuje typ architektury cerkiewnej charakterystyczny dla wschodniej Łemkowszczyzny. Tak jak ww. obiekty, tak i ten jest elementem Szlaku Architektury Drewnianej.

Karpacka Troja w Trzcinicy

Karpacka Troja to oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego, leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej - z okresu wczesnego średniowiecza.

Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, funkcjonalną salą konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci, przytulną "Salką Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym, w którym serwowane są potrawy przygotowane w oparciu o sztukę kulinarną naszych przodków. Wszystko to wzbogacone o atrakcyjny program kulturalny oraz niezwykłą atmosferę gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu

Ruiny zespołu klasztornego Karmelitów Bosych w Zagórzu są doskonałym przykładem nielicznie zachowanych klasztorów warownych w Polsce. Do dziś imponują rozmiarami i architekturą.

Zagórski Karmel był fortyfikacją obronną. Jego budowę rozpoczęto prawdopodobnie w 1700 roku, a zakończono trzydzieści lat później. Warownię wzniesiono z kamienia i cegły w stylu barokowym. Na wzgórzu znajdowało się kilka budynków, które tworzyły cały obiekt. W obrębie murów obronnych z basztami znajdował się kościół, klasztor, zabudowania gospodarcze.

Wzgórze, na którym zbudowano obiekt, z trzech stron otoczone jest przez wody Osławy, a zbocza stromo opadają w dolinę rzeki. Wspaniałe widoki na okolicę można podziwiać z przygotowanej platformy widokowej w jeden z wież klasztoru.

Klasztor został zniszczony podczas Konfederacji Barskiej, a w 1822 niemalże doszczętnie spalony. Legenda głosi, że podpalenia dokonał przeor zakonu, który gromił zakonników za zbyt swobodne życie. Ubolewał nad upadkiem obyczajów, więc zdesperowany rzucił pochodnię do klasztornego spichlerza i sam zginą w płomieniach. Inna legenda podaje jakoby pośród ruin klasztoru przechadzał się duch mnicha w brunatnym habicie, czasem z zapaloną pochodnią w ręku a czasem z rękami spętanymi łańcuchami.

Ruiny widoczne są z daleka i prowadzi do nich droga dojazdowa. Najlepiej zachowanym budynkiem jest barokowy kościół. Zbudowana platforma widokowa umożliwia podziwianie ruin i okolicy. Na drodze bezpośrednio do klasztoru można podziwiać stacje drogi krzyżowej w postaci rzeźb, których twórcami są lokalni artyści, m.in. Zdzisław Beksiński. Na terenie warowni odtwarzane są ogrody klasztorne. Wstęp na ruiny jest bezpłatny.

DSC 0247z            fot. E. Trojnar

 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, zwane też Parkiem Etnograficznym należy do największych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Prezentuje on zabytki polsko-ruskiego pogranicza, obejmującego obszar południowo-wschodniej Polski .

Cały Park o powierzchni 38 hektarów jest podzielony stromą skarpą na dwie części: górzystą oraz nizinną, co dość wiernie odzwierciedla ukształtowanie powierzchni Podkarpacia. Poszczególne grupy etnograficzne: Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie, posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne, znakomicie dostosowane do fizjografii terenu: budownictwo bojkowskie i łemkowskie zlokalizowano bowiem w wyższej partii Parku, natomiast pogórzańskie i doliniańskie - w niższej.

Wykorzystano tu niewątpliwe walory krajobrazowe i naturalną formę ukształtowania terenu, aby wyeksponować ponad 120 obiektów drewnianych, charakterystycznych dla poszczególnych krain etnograficznych na obszarze południowo-wschodniej Polski. Spacerując po Parku natkniemy się na kapliczki i pasieki, studnie rzeźbione w pniu drzewa i zagrody ze zwierzętami gospodarskimi.

Tunel schronowy w Stępinie

Zespół schronów obejmuje obszar o wymiarach ok. 1000 x 500 m, leżący w dolinie strumienia Stępinka. Zachowało się 7 obiektów o konstrukcji żelbetowej. Cały zespół liczył kilkadziesiąt budynków, wieży strażniczych, bunkrów bojowych i strzelniczych. W skład zespołu wchodziło także kilka budynków drewnianych wraz z willą przeznaczoną dla dowódców najwyższej rangi. Obok głównego bunkra znajdowało się trawiaste lądowisko dla samolotów.

Zespół dzieli się na dwie grupy budowli: o znaczeniu zasadniczym (tunel i maszynownia) i uzupełniające (bunkry osłonowe i pozostałe obiekty). Trzeba zaznaczyć, że całość była doskonale z niemiecką precyzją zaplanowana, wybudowana i urządzona. Zespół był całkowicie samowystarczalny i przygotowany na wszelkie działania wojenne. Niestety brak jakichkolwiek zdjęć i dokumentów, które dały by wiedzę na temat wyglądu i prawdziwego przeznaczenia fortyfikacji wybudowanej z takim rozmachem.

Schron w Stępinie – Cieszynie jest obiektem unikatowym na skalę europejską. Wśród czterech niemieckich kwater ze schronami dla pociągów zachowanych po wojnie, tylko obiekty w Stępinie - Cieszynie oraz w Konewce, były przeznaczone dla najwyższych rangą dowódców wojskowych. Faktem jest też, że w 1941 roku doszło tu do spotkania Hitlera z Mussolinim.

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności