Obiekty UNESCO
Na terenie województwa podkarpackiego znajduje się ponad 250 drewnianych obiektów sakralnych; 6 szczególnie cennych zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, z czego 4 znajdują się na terenie Karpat. Są to gotyckie kościoły w Bliznem i Haczowie oraz cerkwie w Smolniku i Turzańsku.
Kościół rzymskokatolicki pw. Wszystkich Świętych w Bliznem to zespół kościelno-plebański, usytuowany na pagórku otoczonym starodrzewem w centrum wsi, po prawej stronie drogi Rzeszów – Brzozów. Został on wpisany na Listę UNESCO ze względu na doskonale zachowaną substancję architektoniczną, niezwykle bogate wyposażenie, unikatowy zespół malowideł ściennych oraz unikalne otoczenie. Kościół znalazł się na awersie monet: 2- i 10-złotowych wybitych przez NBP 13 września 2006 r. Jest elementem Szlaku Architektury Drewnianej.
Kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie jest usytuowany w pobliżu wzmocnionej skarpy nadrzecznej, w sąsiedztwie drogi z Krosna do Sanoka. Kościół ten znalazł się na Liście UNESCO ze względu na status najstarszego, największego oraz najlepiej zachowanego gotyckiego kościoła drewnianego o konstrukcji zrębowej w Europie. Jest praktycznie niezmieniony pod względem konstrukcyjnym, z bogatym wystrojem malarskim i rzeźbiarskim. Obiekt ten leży na Szlaku Architektury Drewnianej.
Parafialna cerkiew grekokatolicka pw. św. Michała, a obecnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP w Smolniku nad Sanem to obiekt położony ok. 300 m od szosy Ustrzyki Górne – Lutowiska. Świątynia należy do nielicznie zachowanych w południowo – wschodniej Polsce trójdzielnych cerkwi kopułowych, powszechnie występujących na Bojkowszczyźnie, zniszczonych na tym obszarze. Znajduje się ma Szlaku Architektury Drewnianej.
Cerkiew prawosławna pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku (dawniej parafialna cerkiew grekokatolicka pw. św. Michała Archanioła) znajduje się na wzgórzu ponad wsią, w jej środkowej części po północnej stronie rogi – jadąc od Rzepedzi. Świątynia ta, podobnie jak kilka innych cerkwi zachowanych w dolinie Osławy, reprezentuje typ architektury cerkiewnej charakterystyczny dla wschodniej Łemkowszczyzny. Tak jak ww. obiekty, tak i ten jest elementem Szlaku Architektury Drewnianej.