Zamek w Łańcucie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miasto Łańcut szczyci się posiadaniem wspaniałego zamku, niegdyś magnackiej rezydencji Lubomirskich i Potockich. Tak miasto, jak i zamek, za przyczyną organizowanych tu od 1981 roku festiwali muzycznych, zyskały światową sławę.

Zespół zamkowy usytuowany jest w centrum miasta, dosłownie o krok od rynku. W jego skład, oprócz zamku otoczonego systemem fortyfikacji bastionowych, wchodzi rozległy park oraz kilkanaście innych obiektów, w tym budowla zwana zameczkiem, stajnia i powozownia. Dawna rezydencja stanowi dziś obiekt muzealny, jeden z najcenniejszych w Polsce.

Właściwy gmach zamkowy tworzy czteroskrzydłowy, dwupiętrowy budynek z dziedzińcem pośrodku i czterema wieżami alkierzowymi w narożach. Elewacje zewnętrzne zamku pochodzące z przełomu XIX i XX wieku utrzymane są w stylu neorenesansu i neobaroku francuskiego. U wejścia umieszczony jest kamienny portal wczesnobarokowy. Do zamku przylegają nowsze budynki: od północy biblioteka, od południa oficyna z drugim dziedzińcem i basztą w narożu zw. Kurzą stopką oraz od zachodu oranżeria. Zamek otaczają obwarowania bastionowe typu staroholenderskiego z suchą fosą. W pomieszczeniach zamkowych znajduje się ekspozycja muzealna.

W otoczeniu zamku rozciąga się rozległy park składający się z zespołu ogrodów położonych w obrębie fortyfikacji oraz parku zewnętrznego w charakterze krajobrazowym. Wśród różnorodnego drzewostanu występuje ponad 230 drzew o charakterze pomnikowym. W obrębie parku znajduje się interesująca budowla zwana zameczkiem romantycznym.

JAKA POGODA?

3°C

Sanok

Partly Cloudy

Wilgotność: 46%

Wiatr: 20.92 km/h

  • 24 Mar 2016

    4°C -2°C

  • 25 Mar 2016

    10°C 1°C

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności