Olszyna Łęgowa w Kalnicy
Lokalizacja: pow. leski, gm. Cisna
Typ: Leśny
Utworzony został w roku 1971, na powierzchni 13,69 ha we wsi Kalnica. Rezerwat położony jest na mokradłach przy łuku wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej. Ochroną objęto górski las łęgowy ze stanowiskiem rzadko spotykanej na tej wysokości (prawie 600 m n.p.m.) olszy czarnej. Występuje tu górska olszyna bagienna; rzadkie dolnoreglowe zbiorowisko roślinne, występujące w niewielkich płatach na obszarze Karpat. Powstałe pod wpływem wolno sączącej się wody o odczynie słabo kwaśnym bądź zasadowym w obecności warstw trudno przepuszczalnych.
Ten rzadki w górach zespół leśny rozwinął się na niskim podłożu torfowym (ok. 1 m) w dolinie bezodpływowej, leżącym na podmokłej łące. W podszyciu występują: kruszyna, wierzba, wiciokrzew czarny, kalina zwyczajna i omieg górski.
Z roślin runa możemy zobaczyć gatunki górskie oraz bagienne, m.in. kmieć górską, kozłka bzowego, trzęślicę, tojad wschodniokarpacki i dzióbaty, parzydło leśne, kopytnika pospolitego, ciemiężycę białą i zieloną, goryczkę trojeściową, skrzyp bagienny, czermień błotną i storczyka– kukułkę plamistą, oraz paproć narecznicę grzebieniastą posiadająca tutaj jedyne stanowisko w Bieszczadach Zachodnich. W czasie inspekcji rezerwatu dostrzeżono potrzebę przywrócenia na jego terenie dawnych, a obecnie zaburzonych, stosunków wodnych. Osiągnąć to można poprzez zasypanie rowów melioracyjnych, co pozwoli na podniesienie poziomu wód gruntowych.