Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
Lupa

Lupa

Lokalizacja: pow. przeworski, gm. Sieniawa
Typ: leśny

Utworzony został w roku 1953, na powierzchni 4,23 ha w miejscowości Dobra. We wschodniej części Kotliny Sandomierskiej położony jest rozległy kompleks leśny zwany Lasami Sieniawskimi, gdzie zachował się fragment drzewostanu przypominający prastarą Puszczę Sandomierską. W umiejscowionym tu niewielkim rezerwacie rośnie 11 gatunków drzew – sosna, dąb, buk, ich uzupełnieniem są grab i olcha, a pojedynczo jodła pospolita, świerk, osika, brzoza, wiąz i lipa. Niektóre mają około 200 lat. Sosna, częściowo dąb i buk, a sporadycznie jodła i świerk, tworzą górny okap. Natomiast w dolnym ulokowały się buk, miejscami grab lub świerk. Olcha występuje grupowo przy granicy północnej rezerwatu, a grab w części północno-zachodniej.

Na dnie lasu leżą zwalone pnie drzew, będące środowiskiem życia wielu gatunków małych ssaków i owadów. Sporą część tego terenu zajmują mokradła. Teren ten ma wysoki stan wód gruntowych, od 0,5 do 0,9 m głębokości. Wody mają utrudniony odpływ zwłaszcza na wiosnę, z powodu zamulenia dawnych cieków naturalnych – potoku Radawka, który łączy się z rzeką Lubaczówką.

Z roślinności wyższej występują w niewielkich ilościach: jeżyna, malina, bukwica, paproć samcza. Z gatunków chronionych rosną: kępa długosza królewskiego i bluszcz pospolity. Wśród roślin runa na uwagę zasługują storczyki: kruszczyk szerokolistny i gnieźnik leśny, często występuje gwiazdnica wielokwiatowa, kopytnik pospolity, podagrycznik pospolity, wilczomlecz migdałolistny, żankiel zwyczajny i niecierpek pospolity. W rezerwacie znajduje się także kilka stanowisk kosaćca bezlistnego (odmiana o żółtych kwiatach).

Do najpospolitszych gatunków występujących zwierząt należą jeleń europejski, sarna, lis, dzik i zając. Spotkać tu można również szereg gatunków ptaków: orlika krzykliwego, jastrzębia gołębiarza, krogulca, myszołowa zwyczajnego, sowę płomykówkę i pójdźkę, kukułkę, dzięcioła czarnego, bociana czarnego, kraskę i gołębie – grzywacza i turkawkę. Z gadów dostrzeżono jaszczurki: zwinkę i zieloną, padalca oraz żmiję zygzakowatą, zaś z płazów – traszkę zwyczajną. Mrówka rudnica i mrówka mała leśna należą do pożytecznych owadów licznie występujących w rezerwacie, do szkodników zaliczane są: chrabąszcz majowy i kasztanowiec, ostaniec większy i mniejszy oraz kornik drukarz. Ze świata grzybów należy wymienić obecność wroślaka sosnowego i mączniaka dębowego. Ze względu na duże nagromadzenie cennych okazów flory i fauny planowane jest poszerzenie rezerwatu do ponad 20 ha.

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności