Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 460

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/proca176/domains/karpaty.turystyka.pl/public_html/libraries/rokcommon/RokCommon/Service/ContainerImpl.php on line 461
ZE SMAKIEM

ZE SMAKIEM

Karczma "We Młynie"

Wiekowy młyn łączy w sobie dwie funkcje. Pierwsza, z racji skali zdaje się dominować: ekspozycja urządzeń znajdująca się w budynku dawnego młyna. W efektownej przybudówce do tego gmachu kryje się miejsce oferujące dania kuchni regionalnej, w dużym stopniu oparte o motyw przewodni Muzeum – na mące. Materiał do budowy Karczmy został pozyskany z rozebranej XIX-wiecznej szkoły, która niegdyś mieściła się w Jasieniu. Karczma to właśnie „duży kawałek szkoły”, która została urządzona w młyńskim klimacie.

Oprócz klasycznych makaronów czy naleśników na słodko i ostro zjemy tu tradycyjne proziaki, knysze z ziemniakami i serem białym, podawane z sosem czosnkowym i żurawiną oraz klusz - kluseczki ziemniaczane z sosem pieczarkowym lub gulaszem. Na smakoszy czekają hryczanyki (smażone kotleciki z kaszy gryczanej wymieszanej z mięsem mielonym) w sosie grzybowym. Rewelacją jest klepak - danie o XVI-wiecznym rodowodzie, czyli kluseczki z płatków owsianych, które współcześnie posypano białym serem i skwarkami. Smaczny jest żur karpacki / kysełycia gotowany jest na bazie kwasu z kiszonej kapusty i zabielany ciemną mąką żytnią.

W lokalu organizowane są liczne koncerty i imprezy artystyczne. Od 2015 r. impreza „Święta chleba - od ziarenka do bochenka”, do tej pory organizowana w Dźwiniaczu Dolnym, przeszła do Muzeum. Towarzyszy jej kilkukrotny wypiek chleba karpackiego na liściu chrzanu i kapusty, a także pokaz formowania pieczywa ozdobnego.

Ustrzyki Dolne

Karczma we Młynie

38-700 Ustrzyki Dolne, ul. Fabryczna 12,

czynna codziennie 10.00–22.00

+48 13 461 13 12, + 48 607 477 110, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.mlynbieszczady.pl, Fb Młyn Bieszczady

Zajazd Pod Caryńską

Restauracja mieści się w ośrodku turystycznym prowadzonym od 1997 r. przez rodzinę Skórków. Wewnątrz znajdują się liczne rysunki wykonane przez artystów wzorujących się na motywach dekoracyjnych górali rusińskich – Bojków, a także komody, szafy, stoły i piec, których pierwowzory znajdują się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Kartę rozpoczyna dział zup mocno osadzony w tradycji regionu: zupa gaździny (kminkowa na maślance), barszcz buraczany po bojkowsku, kwaśnica na baraninie i żurek staropolski. Na głodnych czekają knysze z sosem czosnkowym, pierogi ruskie lub z farszem kapuściano-grzybowym, pieczeń z dzika z pieczonymi bandurkami i buraczkami, karczek po bojkowsku, pasztet z dzika z ogórkami Jagny czy wędliny własnego wyrobu. Tworzą własną tradycję kulinarną, do której zalicza się kotlet ustrzycki w diabelskim sosie i pieczona gicz barania. W dobudowanej wiacie znajduje się miejsce na grilla, na którym upiec można całego prosiaka lub barana. Smak tak przygotowanego mięsa, z zasmażaną kapustą i kaszą gryczaną na sypko pozostaje na długo w pamięci.

Tego typu biesiadnym imprezom towarzyszy muzyka na żywo lub gawędy bieszczadzkich zakapiorów. W Zajeździe można organizować warsztaty robienia masła domowej roboty, twarogu czy pieczenia chleba.

Zajazd Pod Caryńską
38-713 Lutowiska, Ustrzyki Górne 1A, czynny codziennie od 9.00
do ostatniego klienta, +48 13 461 06 30, +48 511 311 552
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.carynska.pl

Restauracja Huculska

Usytuowana przy wjeździe do Ustrzyk Dolnych (vis-a-vis stacji Orlen) restauracja – własność Elizy i Arkadiusza Kuc – zaczęła działalność w lutym 2014 r. I od początku wierna jest kuchni regionalnej, odnoszącej się do tradycji huculskiej i ukraińskiej.

Jako pierwsza w Bieszczadach wprowadziła na przystawkę oryginalne czebureki – pieróg z różnym nadzieniem (mięsnym, serowym z bryndzy, szpinakowym) smażony na głębokim tłuszczu. Jeżeli zamówimy barszcz ukraiński, to dostaniemy go z kleksem kwaśnej śmietany, a jeśli mamy ochotę na rosół to tylko z domowym makaronem. W menu znajdziemy gołąbki po lwowsku z kapusty włoskiej i nadzieniem z kaszy gryczanej, mięsa i boczku. Zapiekane są w śmietanie i pomidorach, ale na życzenie mogą zostać polane sosem pieczarkowym.

W pamięci zostaną ukraińskie pielmieni – małe pierożki faszerowane mięsem, a podawane z octem i masłem. Na szukających dań bezmięsnych czeka wegetariański placek po bieszczadzku. Desery to oryginalne przepisy np. czekoladowa Czarnohora z wiśniami lub Biały Słoń.

O przywiązaniu do tradycji świadczy obecność legendarnej, przedwojennej marki J.A. Baczewskiego, której jakość można sprawdzić na miejscu. Uzupełnieniem oferty kulinarnej są własne przetwory, np. prawdziwy jagodowy dżem idealny do naleśników.

Restauracja Huculska
38-700 Ustrzyki Dolne, Ustjanowa Górna 159
czynna codziennie 12.00-21.30, +48 507 068 728
www.facebook.com/Huculska

Gościniec Dębowa Gazdówka

W Gościńcu przygotowują dania oparte o receptury dawnych mieszkańców tych terenów: Łemków i Bojków. Tak więc w menu królują przepisy kuchni regionalnej i potrawy z czasów Galicji. Wprawdzie w zależności od pory roku oferują różne karty dań, ale na stałe znajdziecie takie specjały, jak: proziaki, opiekane oscypki z żurawiną, z zup kwaśnicę, kaszełynik (z kapusty kiszonej, chrzanem i śliwkami), soliankę, zalewajkę, barszcz ukraiński i żur, fuczki.

Z dań głównych polecane są knysze, warenyki hryczane, hryczanyki, dziczyznę, żeberka, pstrąga w zielsku, pstrąga wędzonego i codziennie pieczony, domowy placek. Szczególne dobrze smakuje wiosenny czosnek niedźwiedzi w kolorowych sałatach z mleczowymi kaparami, rydze marynowane zbierane w okolicznych lasach, pstrągi ze stawu sąsiada czy miód z miejscowych pasiek. Pory posiłków dostosowane są do potrzeb gości pensjonatu. Po wcześniejszym uzgodnieniu można zamówić dania wegetariańskie.

W obiekcie usytuowana jest Chata Dymna przygotowana na biesiady przy ogniu czy grillu. Można na niej przygotować regionalne dania z mięs i ryb: pieczonych i wędzonych, ponadto pieczoną kiełbasę, karkówkę, szaszłyki czy pstrąga.

Gospodarstwo agroturystyczne posiada przyznany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska Certyfikat Czysta Turystyka.

Gościniec Dębowa Gazdówka
38-700 Ustrzyki Dolne, Łodyna 43, +48 13 461 30 81
+48 691 631 634, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.debowagazdowka.pl

Zagroda Magija

Zagroda to gospodarstwo Magdy i Janusza Demkowiczów, w którego skład wchodzą dwie drewniane chaty – modrzewiowa i jodłowa, a także „Wesoła Stodoła” (w 150-letniej stodole z bali odbywają się warsztaty rękodzielnicze, prezentacje, koncerty, biesiady, wystawy), ruska bania oraz piwnica winna „Pieczara Węgrzyna”, wypełniona kilkunastoma rodzajami nalewek własnej roboty. W kuchni przygotowywane są dania regionalne: knysze, fuczki, gołąbki z kapustą (bez zawijania). Serwowane są tu także domowe konfitury, nalewki, karpackie wino, grzyby, sery wołoskie, domowy chleb.

Wolny czas można spędzić twórczo w „Wesołej Stodole”, gdzie odbywają się zajęcia i warsztaty: bibułkarskie, tzw. „kręcenie” kwiatów z bibuły; malowania na szkle, garncarskie „Zakręcona glina”; wypiekania w chlebowym piecu chleba, pierników, rogalików, jabłek i innych słodkości. Warto wziąć udział w warsztatach wyrobu tradycyjnej biżuterii łemkowskiej – krywulek – według tradycyjnych metod pod kierunkiem absolwentki Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. A na cierpliwych czekają warsztaty tkania na tradycyjnych krosnach i ramie – każdy może spróbować i utkać fragment dywanika na starych, tradycyjnych krosnach lub też zająć się tkaniem gobelinu i zgłębiać tajniki wiedzy tkackiej.

Gospodarstwo Agroturystyczne Zagroda Magija
38-623 Uherce Mineralne, Orelec 6a, +48 606 677 198
+48 694 798 651, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.zagrodamagija.pl

JAKA PODODA?

ZNAJDŹ NAS :   envelope    social facebook circular button

Polityka prywatności